9. února 2018 09:47

4 šokující objevy, učiněné z gauče pomocí Google Earth

Dnes už ani nemusíte vylézt z domu a můžete objevit něco úžasného – stačí zkoumat snímky z Google Earth.

I vy můžete být jako Indiana Jones a přitom se ani nezapotit! Programy jako Google Earth o Zemi automaticky shromažďují hory dat – čas od času tak na zcela nové končiny narazí i lidé, kteří je vůbec nehledali. Poznejte s námi nejvíce fascinující objevy učiněné z gauče!

4) Objev nepoznaného předchůdce člověka

Vědci si ani o svátcích nemohou od vědy dát pokoj, a tak profesor Lee Berger (kapacita mezi paleontology) surfoval během Vánoc 2007 na vlnách Google Earth a v okolí archeologických nalezišť u Johannesburgu zahlédl zvláštní vzorec. Letecká archeologie není nic nového, ze vzduchu totiž to, co na zemi vypadá přirozeně, nese stopy po člověku. Berger však nemohl tušit, že když se do dané oblasti nakonec vydá, nalezne na 500 kosterních pozůstatků. Ostatky byly pro své různé velikosti identifikovány jako článek mezi známými druhy Australopithecus Africanus a Homo habilis.

3) Objev zbytků starověké civilizace

Kdo z nás někdy na Googlu nekoukal na svou vlastní rodnou vísku? Něco podobného pár let nazpět činil i italský programátor Luca Mori. Když si podobně jako Lee všiml zvláštního oválného vzorce... v podstatě na svojí zahradě. Když se ujistil, že nemá na monitoru skvrnu, ukázalo se, že ovál značí bývalé koryto řeky a při bližším pohledu se kolem ní objevily pravoúhlé obrazce! Do objevu se promptně (a slovem "promptně" myslíme po měsících studia, přesvědčování a získávání financí) pustili archeologové a našli na místě 2000 let staré lidské sídliště! Podle pozůstatků šlo o malou římskou vesničku, opuštěnou později z neznámých důvodů.

2) Objev vzácného impaktního kráteru

Sahara není zrovna místo, po kterém lidská noha pravidelně šmejdí – průzkum přes Google je proto solidní alternativou. Právě tak se podařilo objevit impaktní kráter žoviálně pojmenovaný Kamil, jenom několik málo tisíc let starý výsledek kolize Země a malého asteroidu. Díky svému mrzkému stáří a mizivé erozi je Kamil zřejmě nejzachovalejším kráterem na Zemi vůbec – starší dopadová místa totiž doslova smysl déšť a další projevy geologie. Za nález je tentokrát odpovědný italský vědec, ale to není ani tentokrát to nejpřekvapivější, co může z kombinace Google Earth a Afrika vzniknout! Dá se totiž najít i…

1) Objev ztraceného světa (nebo alespoň pralesa)

Nalezení odlehlého útočiště přírody uprostřed Afriky je snem už od éry romanopisce Arthura Conana Doyla. Jenže právě to – minus dinosauři – se přihodilo vědcům při sledování okolí mozambické Mount Mabu skrze Google Earth. Objevili pruh deštného pralesa, který před lidmi ochránily jak místní občanské války, tak i kopcovitý terén. Když byly do oblasti vysláni průzkumníci, našli nedotčených 45 čtverečních kilometrů včetně několika nových druhů rostlin! A pak že nemůžete být Indiana Jones!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný