28. ledna 2018 13:41

3 velice nebezpečné věci, které byste okamžitě měli přestat dělat, pokud vám je život drahý!

Cesta do hrobu je dlážděna mobily.

Život máme všichni jen jeden, to však mnoha vtipálkům nebrání riskovat svůj kejhák při řadě nebezpečných činností! A neplatí to jen pro sezení za volantem nebo procházku mimovým polem. Následující denodenní činnosti jsou daleko nebezpečnější, než se na první dojem může zdát!

3) Používání veřejné WiFi

V podstatě vždy, když letí nějaký signál vzduchem, logicky platí, že nemusíte být jediný, kdo jej zachytí. Zvláště v případě wifi v jídelnách, hospodách, kavárnách nebo na jiných veřejných místech se však všichni vystavujeme riziku! Není třeba čekat na hackery z Alabamy - existují veřejné dostupné programy schopné z nezabezpečené wifi dolovat cizí cookies, jejichž součástí mohou být i automatické přístupy a hesla...

Nejde přitom jenom o to, že někdo musí cíleně krást vaše data nebo nakonec i odsávat peníze z účtu - přístup většiny lidí k udržování jejich počítače v čistém stavu je žalostný. A stejně jako v čekárnách u doktora si tak můžete velmi snadno ve veřejném prostředí nachytat na svůj počítač malware, který ho zpomaluje nebo otevírá dveře pro další digitální svinstvo!

2) Používání telefonu

Ta malá hračka, na níž tyto řádky dost možná právě teď čtete, může být potenciálně dobrý sluha, ale zlý pán. Moderní telefony o vás nejenže sbírají prakticky všechno, obvykle včetně vaší přesné polohy, ale zároveň tato data mnohdy přímo či nepřímo poskytují třetí straně.

Takový prodej dat je samozřejmě zakázaný - to ale neznamená, že se mnohdy pod rukou neděje. I kdyby byl penalizován trestem smrti, lze navíc možné data zachytit "po cestě" pomocí malware aplikací. Nejde přitom o to, že by přímo po vás někdo z hackerů šel - běžně však unikají soukromá data milionů lidí.

A tak vlastně nic moc nebrání v případě leaku automatizovat zneužívání (třeba výběr z vaší kreditky) nebo umožnit vašim blízkým si snadno vyhledat to, co jim tajíte (třeba to, že jste před rokem namísto v zácpě stál na parkovišti u nevěstince).

1) Poslech hudby při jiné činnosti

Nenechte se klamat - hudba je zlo! Na první pohled může jít o balzám pro duši, který nám dodá energii při běhu nebo nás uklidní ve stresu, ale chyba lávky! Právě to, že má hudba potenciálně notně blahodárné účinky, totiž dokonale ilustruje její velkou moc nad našimi emocemi a reakcemi. Podobně jako je nelegální telefonovat při řízení vozidla, může mít i hudba nemalý vliv na to, jak vykonáváte potenciálně rizikovou činnost.

Možná vám to přijde přehnané, ale zeptejte se sami sebe - pokud byste jeli autobusem, a řidič u toho poslouchal relaxační zvuky moře, asi by vám to bylo milejší, než kdyby si pouštěl soundtrack Rychle a zběsile. A podobně to může platit i jindy - při sekání trávy (nebo nohou), při běhu u cesty (nebo pod kola), při kácení stromu (nebo sebe) a další porci náročnějších aktivit. Hudba je riziko, které na sebe dnes a denně bereme s gustem a ještě za něj ochotně platíme!

Všichni lidé, kteří zemřeli, někdy poslouchali hudbu! ;)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný