14. dubna 2016 15:00
Gabriela Gabrielová

Zvítězí touha po svobodě a dobrodružství, nebo poslání? Bod zlomu rozhodne

Bod zlomu - upoutávka

Úžasná atmosféra, která se slovy na papír nedá přenést, divoké vlnobití, sexy surfaři v čele s ústřední dvojicí Keanu Reeves a Patrick Swayze, perfektní hudba, perfektní akční scény. Tenhle film je zkrátka jedna velká adrenalinová jízda, která vás totálně strhne. V úterý ve 20.15 na Prima MAX.

Agent FBI, nováček Johny Utah (Keanu Reeves) jde po stopě gangu lupičů, který přepadává banky v maskách bývalých amerických prezidentů. Indicie ho zavedou mezi místní surfaře a tak Johny odloží policejní odznak a oblek a na pár měsíců je vymění za surfovací prkno a neopren.

Na pláži se potkává s charismatickým Bondhim (Patrick Swayze) a jeho partou sjíždějící vlny oceánu a postupně se mezi nimi rozvine zvláštní pouto přátelství. Jenže čím více je Johny přitahován rebelujícím životním stylem surfařů a nově nabytou svobodou, tím víc narůstá konflikt mezi skutečností a jeho původním posláním…

V kolonce režiséra byste marně hledali muže, je jím totiž žena! Kathryn Bigelow zvládla skvěle vykreslit povahy postav a zkomponovat parádní podívanou, při které si snad každý aspoň na chviličku pomyslí: sakra, hned bych s tím Bondhim (Patrick Swayze) měnil, má to kluk v hlavě srovnaný. A konec? To je teprve bonbonek, který rozhodně nikdo z obecenstva nečeká.

Suma sumárum krásný film, který se musí prožít a jehož atmosféra a některé scény (například kultovní skok Keanu Reevese ze 4000 stop nad zemí bez padáku) vám zůstanou nesmazatelně vryty do paměti ještě dlouho po zhlédnutí.

  • Kathryn Bigelow (narozena roku 1951) vystudovala film na Columbijské universitě, kde mezi její profesory patřil Miloš Forman. V letech 1989–1991 byla krátce vdaná za legendárního Jamese Camerona (za všechny jeho režisérské počiny jmenujme jen ty nejvýznamnější: Avatar, Titanic, Vetřelec, Terminátor,…). Bod zlomu (1991) patří k jejím zatím nejúspěšnějším snímkům.
  • V zábavné miniroličce grázlíka tu uvidíte Anthony Kiedise – frontmana Red Hot Chilli Peppers.
  • Dva měsíce před začátkem natáčení podstoupili Keanu Reeves, Patrick Swayze a Lori Petty (představitelka jedné z ženských rolí) trénink pod vedením bývalé světové surfařské špičky Dennise Jarvise. Ten vzpomíná, že „Patrick stál do té doby na prkně párkrát, Keanu nikdy v životě a Lori dokonce ani nikdy v moři neplavala.“ Herci ale i tak pro většinu scén odmítli použít kaskadéry.
  • Patrick si z filmování odnesl čtyři zlomená žebra, Keanu při natáčení svého adrenalinového skoku musel vyskočit z letadla celkem padesát pětkrát!

  • Keanu Reeves si v průběhu filmování sjíždění vln tak oblíbil, že surfuje dodneška.
  • Pro roli FBI agenta Johnyho se rovněž uvažovalo o Valu Kilmerovi, Johnu Deppovi či Matthew Broderickovi.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný