15. července 2020 06:00
redakce Prima Living

Žoldnéř: Slavný Franco Nero v mexické revoluci. Oscara ale dostal někdo jiný

Nečekejte žádné válečné drama. Žoldnéř je parádní zástupce moderního spaghetti westernu, navíc vtipný, skvěle vypointovaný a zhudebněný – to jde za slavným Enniem Morriconem.

V pátek od 20.00 na Prima MAX si připomeneme jednoho ikonického hrdinu. Příběh Žoldnéře v podstatě jednoduchý: Ocitáme se v době mexické revoluce (1910–1917) a sledujeme skupinku banditů nebo, jestli chcete, revolucionářů, kterak za pomoci eastwoodovského ostrostřelce (Franco Nero) vykonávají na mexických hranicích spravedlivost po svém.

Vykreslení charakterů je bezchybné a bude vás bavit. Polský frajer a žoldák Kowalski (Franco) je naprosto bez skrupulí, jde mu jen o prachy a pro ty udělá všechno. Nezkušený vůdce revoluční bandy Paco (Tony Musante) je posedlý ideály revoluce, hrdostí a vírou ve vládu mexického lidu a kudrnatý Ricciolo (Jack Palance) je jako neustále se křižující šílenec kreatura k nezaplacení. Na pozadí nám zuří revoluční boj (a Paco), létají a padají letadla i bomby.

Připravte se na výborný drsný italský western nabitý akcí, odlehčeným ironickým humorem a fantastickým hudebním doprovodem z dílny Ennia Morriconeho, který ho posouvá do další dimenze. Oněch 71 % na ČSFD či 7,2 hvězdičky na filmovém serveru IMDb.com mluví samo za sebe.

Věděli jste o filmu Žoldnéř, že...

  • Jack Palance hraje ve snímku banditu jménem „Curly“ (Kudrnáč). O třiadvacet let později si Jack ve filmu Dobrodruzi z velkoměsta zahrál dalšího „Curlyho“ a získal za něj dokonce Oscara.
  • Postava Kowalskiho střílí ve snímku pistolí typu Spanish Astra 400. Ta byla veřejnosti ovšem představena až v roce 1921, tedy 4 roky po skončení mexické revoluce.

Režie: Sergio Corbucci Scénář: Luciano Vincenzoni, Adriano Bolzoni, Sergio Corbucci Kamera: Alejandro Ulloa Hudba: Ennio Morricone, Bruno Nicolai Hrají: Franco Nero, Jack Palance, Tony Musante, Giovanna Ralli, Ángel Álvarez, Francisco Nieto, Eduardo Fajardo, Raf Baldassarre, Franco Giacobini, Simón Arriaga, Franco Ressel

Western Žoldnéř uvidíte v pátek ve 20.00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný