16. května 2016 10:27
Gabriela Gabrielová

Zlomený oštěp a výtečný Spencer Tracy

Zlomený oštěp - upoutávka

Nadprůměrný western z roku 1954. Jedná se o téměř shakespearovské drama, které vám možná připomene Krále Leara – jen s tím rozdílem, že namísto třech dcer jsou tu čtyři synové. Primu Max si pusťte v pátek ve 20.15 nebo v sobotu v 15.50.

Dobytkářský magnát Matt Devereaux není žádný slaboch a rozsáhlý majetek, jež mu patří, hájí vždy nekompromisně. Z prvního manželství má tři syny, které se snažil vychovat tak, aby z nich vyrostli podobně neohrožení tvrdí muži. Zapomněl jim přitom ale ukázat lásku a náklonnost, po které tolik toužili, a tak se jeho snaha v mnohém obrátila proti němu.

Druhé manželství s indiánskou princeznou přineslo Mattovi ještě jednoho syna Joea, který na rozdíl od svých nevlastních bratrů otce miluje a je pro něj ochoten udělat téměř cokoli. A tak když Matt přepadne a zničí důl na měď, který otrávil vodu na jeho pozemku a přes 40 jeho krav, vezme nejmladší Joe vinu na sebe a nastoupí do vězení místo otce. Ostatní bratři ale vycítí svou příležitost a proti Mattovi se spojí. Ten, zcela zaskočen zradou z „vlastních řad“, je stižen fatální mozkovou mrtvicí a na její následky umírá.

Joe, který je propuštěn z vězení na otcův pohřeb, formálně zpřetrhá s bratry veškeré svazky a slíbí otce pomstít. Nenechte se odradit trochu pomalým rozjezdem (než vůbec dojde na tu otrávenou vodu, počkáte si). Dnes by režisér musel být asi krapet akčnější, ale na druhou stranu doba, kdy bylo na všechno dost času, má něco do sebe.

Nespěchejte, kochejte se a vychutnávejte si zejména vynikající herecké výkony. Všechny jsou senzační. Nikdo tady nepřehrává a všichni do svých rolí skvěle zapadají. Nejvíc ale drsný otec, hlava rančerského klanu Devereauxových, kterého ztvárnil Spencer Tracy. Tento snímek je živým důkazem toho, že to byl Pan herec.

Věděli jste, že...

  • Herečka Katy Jurado (indiánská princezna) hrála matku Roberta Wagnera (nejmladší Joe), i když je ve skutečnosti starší jen o 6 let.
  • Poté, co si zde Spencer Tracy a Robert Wagner zahráli otce se synem, sešli se před kamerou opět o dva roky později ve snímku The Mountain, kde pro změnu ztvárnili bratry. Film natočil stejný režisér Edward Dmytryk.
  • Snímek byl oceněn Oscarem za nejlepší scénář. Na zlatou sošku byla nominována i herečka Katy Jurado za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný