24. října 2017 16:00
Gabriela Gabrielová

Zkrocení zlé ženy aneb Senzační Pyšná princezna od Shakespeara

Zkrocení zlé ženy - upoutávka

Divácky mimořádně úspěšná televizní adaptace slavné Shakespearovy komedie ve hvězdném obsazení. Hubatou Kateřinu vystřihla s vášní sobě vlastní Elizabeth Taylor a jejího manžela Petruccia skvěle zahrál Richard Burton. Primu Max si pusťte v pátek ve 20.00.

Přesně tahle nějak si to Shakespeare musel představovat. A jestli ne, byl by s tím určitě spokojený. Dnešním emancipovaným ženám tato komedie asi příliš radosti neudělá, ale faktem zůstává, že Elizabeth Taylor a Richard Burton se svých rolích zhostili na výbornou. Přesně s takovým vtipem a zapálením, jaké jejich postavám kdysi vtiskl samotný autor.

Příběh Petruccia, který (z)krotí dceru zámožného benátského kupce, drzou a vzpurnou Kateřinu, je pohodová vtipná záležitost, která vás i přes délku stopáže (122 minut) rozhodně nudit nebude. Skvělé herecké obsazení, kostýmy, hudba, ale hlavně Shakespearova předloha, to všechno dalo vzniknout výjimečné, vizuálně bohaté podívané. Zajímavé, jak tři sta let starý námět v padesát let starém provedení může pořád bavit. Kvalita prostě nestárne.

Možná jste nevěděli, že...

  • V době natáčení snímku byli Elizabeth Taylor a Richard Burton skutečně manželi. Pokračovali tak v tradici započaté Douglesem Fairbanksem a Mary Pickford, kteří se jako manželský pár objevili ve stejných rolích v prvním televizním zpracovaní „Zlé ženy“ z roku 1929.
  • Snímek vznikl v americko-italské produkci. Natáčel se v Itálii, ale originální znění je anglické. Režie se ujal slavný italský režisér, producent a v letech 1994 až 2001 rovněž senátor Franco Zeffirelli (*1923). Podle nedávného zjištění italských vědců je Zeffirelli jedním z mála vzdálených příbuzných Leonarda da Vinciho.
  • Původně bylo do hlavních rolí počítáno se Sophií Loren a Marcellem Mastroiannim, ovšem Elizabeth Taylor a Richard Burton o snímek projevili nebývalý zájem. Ze svého do něj investovali přes milion dolarů a vzdali se nároku na honorář výměnou za podíl ze zisku.
  • Film byl oceněn diváky i kritikou. Svým tvůrcům vynesl celosvětově 12 milionů dolarů (při 4 milionovém rozpočtu) a zařadil se na 25. místo finančně nejúspěšních filmů roku 1967.
  • Obdržel rovněž 2 nominace na Oscara – za výpravu a kostýmy.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný