8. března 2016 14:07
Gabriela Gabrielová

Zkáza lidstva pro otrlé: 4 filmy, které končí děsivou apokalypsou

Tady vás šťastné konce otravovat nebudou.

Hrdina zastavuje bombu v poslední sekundě, dostává hubana od krásky a odjíždí do západu slunce – tak přesně toho se nedočkáte ve finále středeční klasiky Do nitra Planety opic, která startuje ve čtvrtek 22.05 na Prima MAX. Jak dobře známo, namísto toho snímek nihilisticky skončí detonací, která zničí celou Zemi. A basta! Podobně neklišoidních konců v historii filmu věru nenastalo mnoho, našli jsme ale čtyři další.

Apokalypsa v Hollywoodu

Co je lepší vidět než partičku takzvaných herců, kteří se ocitnou uprostřed konce světa? Snad jedině partičku složenou z nekňubů jako je Seth Rogen nebo James Franco! Jejich satira Apokalypsa v Hollywoodu v roce 2013 osvěžila jak tradiční sebestředný humor filmařiny, tak i klišé spojená s apokalyptickými filmy. Jen málokdy je totiž konec světa zábavnější než při sledování do sebe zahleděných zbohatlíků!

Invaze lupičů těl

Ani atomová válka, ani vražedná kometa, dokonce ani epidemie, ale stará dobrá mimozemská invaze skrze kradení lidských těl – právě ta stojí ve středu apokalypsy v Invazi lupičů těl z roku 1978. Zdejší atak de facto rostlinné verze Goa'uldů se oproti jiným verzím, kde je plíživé ovládnutí lidstva nakonec zažehnáno, totiž na konci vydá vstříc cynické pointě. Ať už se zdejší postavy snažily konci světa zabránit sebevíc, všechno bylo marné a konec je nevyhnutelný… A tak to máme rádi!

12 opic

Na závěrečnou apokalypsu většinou dojde navzdory snaze hrdinů. Proto bylo finále 12 opic tak svěží subverzí – zdejší postavy totiž celý film neúmyslně šly konci světa vstříc, nikoliv proti němu. Bruce Willis na konci filmu skončí špatně a zaviní smrtící pandemii skrze svou snahu jí předejít – jak se sluší a patří na každou story o drsném cestování v čase.

Chata v horách

Nejmňamóznější apokalyptické finále ze všech ale nabídl nedávný Whedonův horor Chata v horách. Důvod? Apokalypsy většinou lidstvu ve filmech nepřejete – na rozdíl od té zdejší. Lidstvo totiž v Chatě v horách slouží pradávným bohům, které musí jednou za čas nakrmit utrpením partičky lidí. Když se tak hrdinové, kteří se snaží ze šlamastiky uniknout, na konci rozhodnou, že nemá smysl celou tu zástěrku přiživovat, vlastně jim v jejich snaze tak nějak fandíte.

Začátek konce Do nitra Planety opic se rozběhne ve čtvrtek ve 22.05 na Prima MAX.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný