23. prosince 2020 06:00

Zítra vstanu a opařím se čajem: Jak dopadl dvojník Petra Kostky a čím děsil filmový Hitler?

Petr Kostka v ikonické dvojroli zazářil – nechybělo však mnoho a jednu ze svých nejslavnějších úloh by odmítl. Nakonec se však tato spolupráce nadmíru vydařila.

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte legendární českou komedií s hvězdným hereckým obsazením, za kterou stojí osvědčený tandem Jindřich Polák a Miloš Macourek. Už při psaní scénáře měli jasno v tom, komu svěří hlavní dvojroli dvojčat Karla a Jana Burešových. Nikdo jiný, než Petr Kostka pro ně nepřipadal v úvahu.

Nabídka, která se neodmítá

Když mu s radostí předložili nabídku a synopsi svého díla, byli nemile zaskočeni. Herec totiž odmítl. Obával se, že příběh je tak složitý, že se v něm divák nebude orientovat. Jindřich Polák, který film režíroval, se přesto nedal odradit a Kostku požádal, aby si celý scénář pozorně přečetl ještě jednou a pak mu dal definitivně vědět. Napodruhé už souhlasil.

„Zabral jsem se do toho a začalo mě to velmi bavit. Měl jsem jen pár drobných připomínek, které byly vyslyšeny. Spolupráce byla báječná,“ zavzpomínal herec.

Ve scénách, v nichž hrály obě jeho postavy, proti němu stál chlapík, kterého produkce našla na ulici. Byl mu totiž velmi podobný. Během natáčení si ale pro něj přišla policie. Jak se ukázalo měl opletačky se zákonem a údajně kradl auta…

Smutný konec filmového Hitlera

Tvůrci filmu Kostkovi dokonce dali možnost, aby si sám vybral i svou ženskou partnerku, která měla ztvárnit dceru artistů. Stala se jí Zuzana Ondrouchová, pro niž to byla poslední filmová role. Pár měsíců po natáčení zemřela. Její mladý život předčasně ukončila leukémie. Bylo jí pouhých sedmadvacet let.

Postavu Adolfa Hitlera nezapomenutelně ztvárnil František Vicena, kterého nejvíce proslavila role mlynáře Máchala v pohádce S čerty nejsou žerty. Když přišel z maskérny na plac, všem přítomným zatrnulo. Byl tak věrohodný a autentický až z něho šla hrůza. „Najednou se rozlétly dveře a v nich dokonalá kopie Hitlera. Začal na nás řvát německy a gestikuloval. Menšík se tak lekl, až zapadl pod gauč, Bróďa (Vlastimil Brodský, pozn. red.) nebyl schopný slova a já jen lapal po dechu. Museli jsme si z toho šoku dát všichni panáka,“ prozradil během života Jiří Sovák.

Také Vicenův život vyhasl za velmi tragických okolností. Sedm let po natáčení spáchal sebevraždu. Jeho manželka ho našla oběšeného doma v koupelně. Osudný se mu stal démon alkoholu – měl také psychické problémy, na které navíc užíval léky.

V komedii vedle zmíněných herců uvidíme Marii Rosůlkovou, Otto Šimánka, Slávku Budínovou, Josefa Větrovce, Josefa Bláhu, Františka Peterku, Otto Sklenčku, Jiřího Lábuse, Jana Přeučila nebo Petra Nárožného.

Komedii Zítra vstanu a opařím se čajem uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný