15. dubna 2021 06:00
Gabriela Gabrielová

Žít po svém: Režisér zkrotil Jennifer Lopez a Robert Redford si zahrál s oblíbeným medvědem

Jako nitky, které byly dávno zpřetrhány, se ve filmu Žít po svém znovu splétají osudy mladé vdovy Jean Gilkyson, její dcery Griff a jejího tchána Einara. Léta žili každý v jiném koutě Ameriky, ale pojila je bolestná minulost. Teď však Jean a Griff potřebují pomoc.

V neděli od 20:00 na Prima MAX uvidíte, jak se mezi Jean (Jennifer Lopez) a jejím přítelem Garym (Damian Lewis) schyluje k další hádce a rvačce, která skončí jako vždy. Jean zbitá a zahnaná do kouta. Na to se ale už nemůže koukat Jeanina dcera Griff (Becca Gardner). Připomene mámě, jak slíbila, že odejdou, kdyby se „to“ stalo znovu.

Díky dceři se Jean odváží, vstoupí do naprosté nejistoty a vydá se napříč Amerikou. Neví, kam jede, ale pak jí to nakonec dojde. Musí se vrátit do minulosti a do míst, kde ztratila svoji lásku, svého manžela Griffina (Trevor Moss). Jean se totiž rozhodne odvézt dceru Griff na farmu do Wyomingu, tam kde žije Griffinův otec Einar (Robert Redford). Jenže Griffin zemřel při autonehodě a Einar viní Jean ze synovy smrti. Za volantem tehdy totiž seděla ona.

Einarova farma je ale to jediné místo, kde se Jean s Griff můžou před Garym schovat. Einar je překvapen, nemyslel si, že ještě někdo či něco přeruší jeho apatii, do níž upadl poté, co zemřel jeho syn. Při životě drží Einara jen touha pomoci svému příteli Mitchovi (Morgan Freeman). Toho v lesích napadl medvěd, znetvořil ho a málem zabil. Teď, když se objevila Jean s jeho vnučkou, o jejíž existenci Einar neměl vůbec tušení, dostává život obou staříků naprosto nový smysl. Přicházejí na to, že znají spoustu věcí, které můžou někomu předat a Griff se do dědečka doslova zamiluje. Podaří se Einarovi překonat vztek, který v sobě pěstuje za synův „nedokončený život“? Vyříká si konečně s Jean, jak to bylo, když Griffin umřel? Bude mít nešťastná vdova šanci začít znovu? A dá se rodina zase dohromady?

Proč tenhle film vidět?

Jde jednoznačně o herecký film. Očima hltáte Redforda, Freemana. Slušné výkony ve prospěch filmu předvedla také Jennifer Lopezová a její dva mužské protějšky – Damian Lewis a Josh Lucas. Velkým překvapením byla a nadstandardní výkon v dětské roli předvedla Becca Gardener.

Úchvatná kamera a záběry na kanadskou přírodu (točilo se v Britské Kolumbii) z rukou kameramana Olivera Stapeltona, který s režisérem filmu Lasse Hallströmem natočil už jeho superslavný snímek Pravidla moštárny (1999)

Čistý příběh. Je předvídatelný, hluboce lidský, o chybách, špatných rozhodnutích, morálce, dětech a odpuštění. Vite, jak to celé dopadne, ale necháváte to plynout a nacházíte v zákrutách příběhu sami sebe.

Málem jsme koukali na Newmana…

  • Film Žít po svém byl hotový už v roce 2003, do kin však nastoupil až v roce 2005. Nejvíce to bylo vidět na premiéře filmu, kde se namísto dívenky Beccy Gardener objevila mladá dáma.
  • Vynikající scéna je ta s medvědem. Točilo se s tříletým medvědem Bartem. Toho si pochvaloval i Robert Redford, který má údajně z medvědů velký respekt. Na jiném projektu se Redford s medvědem střetl. A byla to údajně tak špatná zkušenost, že s jiným medvědem už točit nechtěl.
  • Roli Einara Gilkysona měl původně hrát Paul Newman, nakonec ji však dostal Robert Redford.
  • Scénář byl napsán podle stejnojmenné knižní novely Marka Spragga.
  • Všichni tvrdili, jak riskantní bylo obsazení Jennifer Lopezové. Aby nebyla příliš výrazná, nestrhávala naladění filmu někam jinam. Režisér Lasse Hallström ale dokázal tuto sexy krasavici ukočírovat. J-Lo nakonec hraje velmi civilně a nikde tzv. nečouhá.
  • Bardi filmu Robert Redford a Morgan Freeman se spolu na palce setkali naposledy v roce 1980. A to při natáčení film Brubaker.

Drama Žít po svém uvidíte v neděli od 20:00 na Prima MAX.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný