25. února 2020 14:01
redakce Prima Living

Zemřít šťastný aneb I cesta je cíl

Příběh o muži, který na sklonku života nachází zcela nečekaný smysl žití a objevuje obzory, o nichž neměl ani tušení. Snímek ověnčený mnoha cenami si pusťte na Prima MAX ve středu od 20.00.

Snímek natočený podle knihy španělského spisovatele, humanisty a ekonoma Josého Luise Sampedra nás nejprve zavede do panenské přírody civilizací téměř nedotčeného ostrova skotských Hebrid.

Právě tam žije svérázný samotář Rory McNeal – daleko od lidí, daleko od svého syna, se kterým přerušil kontakt před dlouhými patnácti lety. Jenže zdravotní problémy Roryho donutí opustit svůj domov a vydat se na cestu do Ameriky za synem. Ian žije v San Franciscu spolu se svou ženou Emily a synem Jamiem. Emily pochází z bohaté rodiny a její otec, Frank Barron, je panovačný člověk, který si myslí, že může mladým zasahovat do života a řídit jim ho.

Koupil jim byt a zaplatil zálohu na restauraci, ve které teď Ian pracuje. Emily nemá na syna příliš čas, jelikož se věnuje vlastní firmě, ale trvá na tom, aby byl Jamie vychováván podle nejmodernějších trendů.

Setkání Roryho s Ianem po tolika letech a střet jejich odlišných životních stylů samozřejmě neproběhne hladce. Rory se netají názorem, že Ian je zcela pod vlivem své manželky a tchána a stejný úděl čeká jeho vnuka. A právě mezi ním a Jamiem se začne vytvářet pouto; pouto o to pevnější, že vyšetření v nemocnici potvrdí Roryho nejhorší obavy – trpí rakovinou prostaty ve čtvrtém stadiu a zbývají mu maximálně dva až tři měsíce života.

Možná jste o filmu Zemřít šťastný netušili, že...

  • Na začátku snímku je scéna, ve které se Rory koupe v moři. Herec Brian Cox, který Roryho ztvárnil, ale shledal skotské moře příliš chladné, a tak ho v této scéně musel zastoupit dublér.
  • Snímek sklidil řadu ocenění. Na Bostonském filmovém festivalu například vyhrál kategorii Nejlepší kinematografie a Nejlepší herecký soubor. Na Montrealském světovém filmovém festivalu získal první místo v kategorii Nejlepší snímek. Ocenění si odnesl i z dalších mezinárodních festivalů typu Palm Springs International Film festival, Naples International Film Festival či Stony Brook Film Festival.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný