2. října 2018 07:17
redakce Prima Living

Žár noci nás pohltí v pátek večer

Bezvadná detektivka se Sidney Poitierem, která v roce svého uvedení (1967) sesbírala rovnou pět Oscarů! Dívejte se v pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Černošský policista Virgil Tibbs z velkého města na severu se ocitá v jižanském městečku Sparta, Mississippi (fiktivní místo) zrovna ve chvíli, kdy zde dojde k vraždě bohatého podnikatele.

Místní policejní náčelník ho z vraždy nejdříve podezřívá, jenže když při výslechu dojde k odhalení Tibbsovy identity, musí se šerif smířit s myšlenkou, že jeho podezřelý černoch je taky policista a rovnou jeden z největších expertů na vraždy ve Filadelfii. Protože je stejně jako většina jižanů rasista, odmítne nabídku Tibbsova nadřízeného, aby mu detektiv pomohl s vyšetřováním. Jak se však záhy ukáže, jeho schopnosti na odhalení případu nestačí, takže je nakonec pomoc nucen přijmout...

I když tento snímek patří do kategorie krimi, o vyšetřování a odhalení vraha tu jde vlastně až na druhém místě. Prim tu hraje napjatý vztah mezi bílým a černým mužem zákona, který postupně přerůstá v úctu až přátelství. Představitelé hlavních rolí – Sidney Poitier a Rod Steiger – jsou naprosto brilatní a jejich pozvolna se utvářející vztah má všechny kladné rysy skvěle napsaných a zahraných postav.

Nebojte ale, nejde o černobílou ódu v tónech dobrý sever, špatný jih. Režie Normana Jewisona je nečekaně moderní a jeho vykřikovaní „rasismus je špatný“ není zbytečně hlasité a v porovnámí s jinými filmy šedesátých let ani ne moc naivní. Nejednou klidně usvědčí i kladnou černošskou postavu ze zatvrzelé nenávisti.

Výtečná hudba přesně vystihuje ospalou atmosféru jižního maloměsta, kde to bublá starými dogmaty, střih i kamera si co do dynamiky v ničem nezadají se současnými detektivkami. Prostě „detektivka“ jak víno.

V žáru noci si na Prima MAX nezapomeňte pustit v pátek ve 20.00.

Věděli jste o filmu v Žáru noci, že...

  • Hudebního aranžmá se ujal slavný americký hudebník, producent, skladatel a trumpetista Quincy Jones. Kromě vlastní významné tvorby hodně ovlivnil i hudbu Michaela Jacksona, když jako jeho producent spolupracoval na vzniku třech klíčových alb v Jacksonově kariéře. Jedno z nich (Thrilled) se dokonce stalo nejprodávanějším albem v historii hudebního průmyslu vůbec.
  • Byl to nápad režiséra Normana, aby Steigerova postava šerifa ve filmu žvýkala. Rod z toho prý nejdřív nebyl nadšený, ale pak se mu to docela zalíbilo. Na natáčení tak padlo 263 balíčků žvýkaček.
  • V několika rozhovorech z pozdější doby Sydney Poitier uvedl, že V žáru noci je nejoblíbenější film jeho kariéry.
  • Děj se odehrává v letních měsících ve státě Mississippi, ale natáčelo se na podzim ve státě Illinois (spíše na severu). Herci proto museli před natáčením cucat kousky ledu, aby nebylo vidět, jak se jim v noci kouří od pusy.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný