26. dubna 2017 12:00
Gabriela Gabrielová

Zahubí baletku její vlastní role? Drama Černá labuť

Černá labuť (2010) je mysteriózní drama z baletního prostředí. Uhrane vás svět ladných pohybů, balerínek a krásných tváří. A zcela vás pohltí příběh o dívce, kterou touha po tom být nejlepší baletkou přivedla až na samou hranu mezi životem a smrtí.

Vysněná hlavní role v Labutím jezeře je na dosah a baletka Nina (Natalie Portman) dře ve dne v noci, aby ji dostala právě ona. Prsty na nohou rozdrásané od balerínek, piluje každičký detail partu bílé labutě. Jenže alter egem alabastrově bělostné labutě je i její temná stránka – černá labuť. Ovšem ta smyslná ženská flirtující poloha až dětsky jemné Nině vůbec nesedí, stále ji nemůže trefit. Režisér Leroy (Vincent Cassel) je netrpělivý a Nina žije pod strašným tlakem. Roli začíná alternovat Lily (Mila Kunis), výborná baletka, která bezstarostně proplouvá životem. Není sice tak precizní jako Nina, ale má nepopiratelný sex appeal tolik potřebný pro černou labuť. Vyfoukne Nině Lily její hlavní roli?

Jenže jak se Nina snaží v sobě objevit ženskost, živočišnost a koketérii černé labutě, jako by tato část role začínala vládnout nad jejím životem. Nina se mění, její osobnost i její tělo. Jako by jí narůstala černá křídla. Nina má pocit, že ji někdo pronásleduje. Ustojí baletka schizofrenní situaci, do které se kvůli vytouženému partu dostává? Nebo ji pohltí zášť, děs a temnota?

Hororově temný baletní film Černá labuť si zapněte v sobotu ve 22.45 na Prima MAX!

HUPS! Tady někdo lhal? Aneb kde je pravda?

Herečka Natalie Portman vyhrála za roli ve filmu Černá labuť Oscara pro nejlepší herečku. Jenže kolem filmu se strhla poměrně velká kontroverze.

 • Režisér Darren Aronofsky a filmový marketing k filmu tvrdili, že většinu (80 %) záběrů natočila sama Natalie Portmann.
 • Natalie Portman skutečně pro roli obětovala mnoho. Shodila přes deset kilo, rok a půl tvrdě trénovala s opravdovou primabalerínou, aby vypadala a hlavně tančila při natáčení scén uvěřitelně a jako skutečná baletka. Tréninky začínaly okolo čtvrté ranní, pokračovaly v noci.
 • Před udílením Oscarů se ovšem ozvala primabalerína Sarah Lane a veřejně oznámila, že ve většině tanečních záběrů ve filmu nevidíme herečku Natalii Portman, ale právě ji, která za ni tančila. Obličej baletky Sarah Lane byl následně počítačově vyměněn Nataliiným.
 • Lidé z filmové produkce údajně baletce volali, ať nedává veřejná interview před udílením Zlatých glóbů a Oscarů, aby Natalii Portman neuškodila.
 • Režisér Aronofsky si přesto trvá na svém: „Já mám přece hrubý materiál, je tam 139 tanečních záběrů a 111 z nich je Natalie. To je 80 %. Matika je neúprosná.“ Baletka Sarah Lane kontruje tím, že detaily a blízké záběry na tančící Natalii nepočítá, ale že všechny taneční záběry, kdy je vidět celá postava, tančila ona – Sarah Lane. To prý se nikdo za rok nenaučí.
 • Čert aby se v tom vyznal... Nic to však nemění na tom, že Černá labuť je super vynikající film z baletního prostředí.

Info – drby- fakta:

 1. Herečka Natalie Portman se na place při filmování Černé labutě seznámila se svým manželem, choreografem Benjaminem Millepiedem. Na předávání Oscarů šla v nádherné fialové róbě už s velkým bříškem. A protože vyhrála, plná emocí děkovala dlouho snad všem svým kolegům.
 2. Herečku Milu Kunis doporučila do role Lily právě Natalie. Režisér Aronofsky Mile zavolal a po Skypu a vlastně bez konkurzu jí roli dal.
 3. Natalie začala s baletním tréninkem ještě předtím, než měla podepsanou smlouvu na film, dlouhou dobu si také lekce platila sama. Až do chvíle, kdy se producentům podařilo sehnat na film nějaké peníze.
 4. Investice do filmu se ale herečce vyplatila. Ačkoliv se film natáčel v podstatě jako nízkorozpočtový – natočen byl za 13 milionů dolarů, v celkovém součtu snímek vydělal úctyhodných 329 milionů.
 5. Ačkoliv Mila Kunis v mládí balet dělala, také ji musela v nejnáročnějších baletních scénách nahradit dublérka – balerína Marie Ricceto. I Natalie Portman v mládí chodila asi šest let na balet.
 6. Režisér Aronofsky se během natáčení snažil obě hlavní herečky proti sobě popichovat. Izoloval je od sebe, dokonce jim posílal štvavé esemesky.
 7. Když si Natalie Portman při natáčení zlomila žebro. Chtěla zdravotní ošetření, ale produkce řekla, že na to nejsou peníze. Odvětila, že jestli se musí šetřit, nepotřebuje svůj karavan. Režisér ji vzal za slovo a druhý den byl její karavan pryč.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný