18. února 2019 14:41
redakce Prima Living

Za bezúhonným štítem Firmy se skrývá mafiánské monstrum

Na motivy slavného románu Johna Grishama natočil Sydney Pollack v roce 1993 snímek, který je své knižní předloze důstojným partnerem. Tuhle nádhernou filmařinu s propracovanými dialogy a postavami si určitě nenechte ujít. V úterý ve 20.00 na Prima MAX!

Hlavní postavou tohoto napínavého thrilleru je ambiciózní absolvent práv elitní vojenské školy (Tom Cruise), který přijme lukrativní místo v dobře zavedené advokátní firmě. Zdá se, že jeho slibně rozběhnuté kariéře nebude stát nic v cestě, ovšem ne vše je takové, jak se na první pohled tváří.

Až pozdě Mitch zjišťuje, že se ocitl v pasti, neboť za bezúhonným firemním štítem se ve skutečnosti skrývá práce pro mafii. Firma korumpuje své zaměstnance tak, aby ji už nikdy nemohli opustit. A pokud se někdo vzepře tvrdým pravidlům, je nemilosrdně odstraněn. Mitch musí nasadit vše, co má (včetně pomoci milující manželky), aby se pokusil vyhrát v téhle nebezpečné hře zpět svůj život.

Co jste možná o filmu Firma netušili…

  • 23 dní v kinech stačilo snímku k tomu, aby si jen v USA vydělal 100 milionů dolarů. Celosvětově pak svým tvůrcům přinesl do pokladny 270 milionů, což je při rozpočtu 42 milionů velmi slušný zisk.
  • Snímek byl nominován na dvě zlaté sošky – v kategorii Nejlepší hudba a Nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Holly Hunter a její ztvárnění sekretářky Tammy. Bez zajímavosti jistě není, že Holly Hunter se na obrazovce objeví dohromady jen na 5 minut a 59 sekund, což je jedno z nejkratších účinkování, které si kdy vysloužilo nominaci na Oscara. Je ve 20 scénách a v každé je v záběru průměrně 18 sekund.
  • Oba hlavní herci – Tom Cruise i Gene Hackman – měli ve smlouvě podmínku, že jejich jména budou v titulcích snímku uvedena před jménem filmu. Tom Cruise tam měl navíc jasně specifikováno, že jeho jméno bude před názvem snímku jediné. Gene Hackman nakonec ustoupil, nechal své jméno ze všech promo materiálů vymazat a většině diváků tak uchystal velké překvapení v den premiéry. Na začátku snímku jde Hackmanovo jméno po Cruisově, ale před jménem filmu.
  • V roce 1993 byly na filmové plátno převedeny celkem dva Grishamovy romány: Firma a Případ Pelikán s Julií Roberts a Denzelem Washingtonem.
  • Původně Sydney Pollack chtěl, aby měl Mitch (Tom Cruise) románek se starší kolegyní, kterou měla hrát Meryl Streep. Z této zápletky však nakonec sešlo.

Režie: Sydney Pollack Předloha: John Grisham (kniha) Scénář: Robert Towne, David Rayfiel, David Rabe Kamera: James Seale Hudba: Dave Grusin, Alessandro Marcello Hrají: Tom Cruise, Jeanne Tripplehorn, Gene Hackman, Hal Holbrook, Terry Kinney, Wilford Brimley Rok uvedení: 1993

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný