16. prosince 2020 06:00

Všichni musí být v pyžamu: Hlavní hrdiny postihla tragická smrt. Syn zpěváka i slavný herec dopadli špatně

Je paradoxem osudu, že se děj komedie Všichni musí být v pyžamu točí kolem zdraví – jeho hlavní hrdinové totiž dopadli velmi tragicky.

V sobotu od 17:00 na Primě uvidíte hořkou komedii legendárního Jaroslava Papouška. Ten patřil mezi úzké spolupracovníky režiséra Miloše Formana a jedna z jeho posledních filmových štací byla inspirována divadelní hrou Vrať mi to pyžamo! od Vlastimila Venclíka.

Tragický osud

Papoušek pro film objevil řadu neherců – ať už to byl Josef Šebánek, který exceloval v trilogiích o rodině Homolkových, nebo Milada Ježková, jež se proslavila v komedii Hoří, má panenko nebo později ve snímku Kulový blesk. I tentokrát obsadil Papoušek jednu neznámou tvář, a sice Petra Jandu, syna známého hudebníka a lídra skupiny Olympic. Ve filmu ztvárnil potomka Iva Janžurové, místo slibné kariéry ovšem přišla nečekaná smrt.

Zemřel v pouhých třiatřiceti letech. Osudným se mu stal nádor na mozku. „Péťa doma cvičil na violu a my jsme najednou zaslechli ránu, jako když spadne pytel cementu na podlahu. Přiběhli jsme k němu do pokoje, ležel na zemi, u pusy měl pěnu, celý se chvěl a my ho nemohli probrat. V nemocnici se pak podrobil operaci. Když jsme ho přišli navštívit, pak doktor povídá: ‚Pane Jando, operace dopadla perfektně, syn bude v pořádku.‘ Poté se ke mně naklonil a zašeptal, ať za ním přijdu do kanceláře. Tam mi sdělil, že ten nádor vyndat nejde a že mému synovi dává maximálně dva roky života,“ zavzpomínal hudebník se slzami v očích v pořadu 13. komnata.

Další nešťastný konec

Ale zpátky k natáčení. Do hlavní role revizora, kontrolora nemocných Řehoře Maršíčka, počítal Papoušek od začátku s Františkem Husákem. Už od dob, kdy spolu pracovali na Homolkových (kde Husák ztvárnil Ludánka), mu sliboval, že mu jednou svěří ústřední postavu. Viděl v něm velký talent a své slovo také dodržel. Byla to ovšem jeho první a zároveň poslední velká role. Jeho život vyhasl šest let po tomto natáčení, tragicky a dodnes z neznámých, záhadných důvodů.

Herec si na sklonku života vypěstoval závislost na alkoholu a prášcích a veškerý volný čas trávil v hospodě. Domů se pak obvykle dost často vracel uválený a potlučený. Když ho jednou večer před putykou našli štamgasti s velkou ránou na hlavě, mysleli si, že je zase jen opilý. Odvedli ho domů a odešli. Husák však během noci následkem krvácení do mozku upadl do bezvědomí, ze kterého se už nikdy neprobral. Bylo mu pětapadesát let. Zda šlo pouze o nešťastnou náhodu, násilné přepadení nebo rvačku se smrtelným zraněním, to se už nedozvíme.

Komedii Všichni musí být v pyžamu uvidíte v sobotu od 17:00 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný