30. prosince 2020 06:00
redakce Prima Living

Vrať se do hrobu: V čem je komedie Milana Šteindlera skutečně nadčasová?

Třicátník přeskakuje plot v domnění, že je stále mladý a pružný puberťák. Noha se mu zasekne, on se s výkřikem zhoupne a jako handicapovaný pavián visí hlavou dolů. Dívejte se na lehce pozapomenutou komedii o normalizační době a hledání sebe sama.

Životem znuděný sociolog (Milan Šteindler) usedá opět do školních lavic. V rámci výzkumu mládeže rebelující proti normalizaci a trapným rodičům předstírá, že je opět puberťák. Bezstarostný život ho uchvátí, opět sleduje okýnkem sprchující se dívky, jezdí na kolotoči a každou školní lotrovinu správně zatlouká. Jenže jak dlouho utají manželku a dvě děti?

Režie se ujal Milan Šteindler, který si i zahrál hlavní postavu naivního Jakoubka, toužícího po velkolepém sociologickém průzkumu s názvem „Hodnotová orientace naší mládeže“. Film je nejen výborná reflexe konce komunismu, ale také stále aktuálních mezigeneračních rozdílů. Sám Jakoubek ale dospívá k tomu, že ať jsme vexláci, či depešáci hlásící se o svá práva nebo usedlý otec od rodiny s nudou až nad hlavu, každý jsme jednou dole a jednou nahoře.

Většina městských scén se natáčela na pražském Zahradním městě. Postavu Jakoubka měl hrát původně Miroslav Vladyka, po rozhovoru Šteindlera s režisérem Jiřím Menzelem se rozhodl ztvárnit hlavní postavu sám. V roce 1990 film obdržel cenu za první film na tehdejší soutěži Dny českého a slovenského filmu v Bratislavě.

Film je také přehlídkou známých českých herců od Haliny Pawlowské, Evy Holubové, Ivetty Blanarovičové po Danu Batulkovou, představující manželku Jakoubka, která nedokáže pochopit, že ji vlastní manžel představí jako starší sestru a raději než s ní a dětmi tráví čas jako rebelující teenager.

Nadčasovou komedii Vrať se do hrobu! uvidíte na silvestrovský čtvrtek od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný