22. září 2016 14:22
Gabriela Gabrielová

Von Ryanův expres odjíždí v úterý večer. Nepropásněte ho!

Velkolepý snímek o jednom velkém železničním útěku ze zajetí s Frankem Sinatrou v hlavní roli a nebývale vysokým hodnocením fanoušků na všech filmových stránkách. Nenechte si ujít tuhle klasiku v úterý ve 22.50 na Prima MAX.

Von Ryanův expres není obyčejný válečný film. Válka se v něm objevuje spíše jako pozadí hrdinné záchrany mužů (britských vojáků) z italského zajateckého tábora za druhé světové války. Pokud jste Sinatru ještě nikdy ve filmu neviděli, budete potěšeni zjištěním, že nebyl jen úžasným zpěvákem, ale i docela obstojným hercem (troufáme si říct, že mnohem lepším než Elvis). Jeho tvář má rozhodně něco do sebe a stejně tak jeho přirozený projev před kamerou.

Jako plukovník americké armády, který s hrstkou svých kumpánů uprchne z italského zajetí, podává Sinatra v hlavní roli výkon opravdu mimořádný a vysoké hodnocení snímku na filmových stránkách jak českých (na Česko-slovenské filmové databázi), tak amerických (na IMDb.com či Rotten Tomatoes) o tom jedině svědčí. Je překvapující, jak tvůrci dokázali využít války a železnice, aby natočili zajímavý snímek, který během dvou hodin projede téměř celou fašistickou Itálií a přitom neukáže více než jednu opravdovou válečnou scénu. Děj nepostrádá nápad a chuť předvést něco neprozkoumaného. A závěrečná scéna? Ta vás naprosto přiková k zemi.

Věděli jste, že...

  • Kožená bunda, kterou ve filmu Sinatra nosí, se později objevila na hlavních aktérech dalších dvou válečných seriálů.
  • Při natáčení se Frank Sinatra poprvé seznámil s Miou Farrow, která tam přijela navštívit svého kamaráda Johna Leytona, se kterým si dříve v tom roce zahrála v jiném válečném dramatu. Mia se Sinatrou se později vzali.

Frank Sinatra

  1. Pracoval jako pomocník v kanceláři, chtěl být sportovním komentátorem a nakonec se stal zpěvákem, hercem a legendou, kterou obdivují celé generace. Na svém kontě měl mezi jinými sošku Oskara, dva Zlaté glóby, 10 cen Grammy, zlatou medaili od Kongresu, složku u FBI a čtyři svatby.
  2. V jeho skupině, které fanoušci i média neřekli jinak než The Rat Pack, účinkovali čtyři z jeho blízkých přátel. Jedním z ním byl Peter Lawford, švagr Johna F. Kennedyho. Přes něj se Sinatra seznámil s rodinou Kennedyových a okamžitě si padl do oka s Johnovým otcem Josephem, kterému slíbil, že z jeho syna udělá prezidenta USA.
  3. Zahrnovala-li Frankova pomoc rodině Kennedyových jen několik vystoupení nebo i nelegální získávání hlasů u americké mafie, to už se zřejmě nikdy nedozvíme. Faktem ale je, že Frank se stal inspirací pro postavu Johnnyho Fontana z Kmotra – zpěváka a herce, jehož kmotrem nebyl nikdo jiný než Vito Corleone, hlava nejmocnější mafiánské rodiny.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný