31. července 2017 13:25
Gabriela Gabrielová

Volání divočiny, volání lvice Elsy po svobodě

Jestli si chcete hezky poplakat nad nádherným příběhem se šťastným koncem, pak vězte, že ve filmových archivech nenajdete moc podobných skvostů.

Tištěnou verzi příběhu o lvici Else známe asi všichni. Převedení na plátno tedy pochopitelně předcházely obavy. Povede se filmařům vyždímat z nás stejné emoce, jako to zvládla Joy Adamson ve své knize? Máme pro vás dobrou zprávu: Ano, zvládli to a se vším všudy – i s těmi závěrečnými slzami. Při koukání vám bude jasné, že tenhle film natočili lidé, kteří měli k přírodě a k Africe velký respekt a do své práce dali celé srdce. Bezvadná práce herců (jak těch lidských, tak zvířecích), nádherná hudba i kamera... Co k tomu dodat. Tenhle příběh z roku 1966 se vám vryje do paměti na zbytek života a slzy vám bude vhánět do očí ještě dlouho po odvysílání.

Šelma je šelma a patří divočině. I když je odmalička vychovávána jako mazlíček, i když se z ní stane mírné a přítulné zvíře milující lidi, svou podstatu zapřít nemůže. Ani lvice Elsa, kterou manželé Adamsonovi, žijící a pracující v Keni, nalezli jako bezbranné mládě, nebyla výjimkou. Byla mírná, přítulná a poslušná. Neztratila však svou lví hravost a právě na ni málem doplatila. Ortel byl jasný: lvice musí do zoologické zahrady. Joy Adams si však neuměla představit, že by Elsa měla strávit zbytek života v kleci, a tak se rozhodla pro zdánlivě nemožné: vrátit Elsu zpět do divočiny, kam původně patřila.

Volání divočiny uvidíte v neděli 6.8. v 18:05 na Prima MAX!

Věděli jste, že...

  • Oba hlavní protagonisté snímku herci Virginia McKenna a Bill Travers, kteří představují manžele Joy a George Adamsonovy, byli manželé i v reálu.
  • Hrob lvice Elsy je současně místem odpočinku autorky knihy o lvici Else Joy Adamsonové. Proslulá ochránkyně zvířat, malířka a spisovatelka, narozená v roce 1910 v Opavě (!), si přála být po smrti rozptýlena nad hrobem své milované lvice v národním parku Meru v Keni.
  • Elsa zemřela v roce 1961 na následky nemoci po kousnutí klíštětem. Její tři lvíčata se stala hrozbou pro místní farmáře, kterým likvidovala domácí zvířectvo. Manželům Adamsonovým se nakonec podařilo je odchytit a odvézt do nedaleké přírodní rezervace, kde byla vypuštěna.
  • Snímek si odnesl Oscara za nejlepší původní píseň. Skladbu „Born Free“, která se ihned po uvedení snímku stala velkým hitem a obsadila přední příčky radiových hitparád, složil Brit John Barry a otextoval Don Black. Ani jeden z nich se ovšem slavnostního ceremoniálu neúčastnil a Barry se o zlaté sošce dozvěděl až od přítele, který se na vyhlašování prestižních amerických filmových cen díval v televizi.

Režie: Tom McGowan, James Hill Scénář: Lester Cole Kamera: Kenneth Talbot Hudba: John Barry Hrají: Virginia McKenna, Bill Travers, Geoffrey Keen, Peter Lukoye, James Patrick Stuar

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný