3. dubna 2017 21:09
Gabriela Gabrielová

Víc než jenom Byt

Byt - upoutávka

Satirická romantická komedie s pěti Oscary z roku 1960 vás příjemně osvěží na Prima MAX.

Plytká taškařice o malém úředníkovi obří pojišťovny, který stoupá po kariérním žebříčku tím, že půjčuje svůj byt kolegům k jejich milostným avantýrám, by jistě 5 Oscarů neposbírala. Kdepak, Byt není zdaleka tak plochý. Stojí na skvělých hereckých výkonech a vtipně servírované kritice společnosti, které vládnou mezinárodní korporace, jež člověku vsugerují kariéru jako jedinou životní hodnotu a v honbě za povýšením ho zbavují charakteru i lidské důstojnosti.

Ze všech filmů Billyho Wildera je právě Byt označován za nejúspěšnější. Měřeno počtem zlatých sošek to tak neodiskutovatelně je, i když fandové kultovního Někdo to rád horké (1959) s tím nemusí úplně souhlasit.

Bud Buxter (Jack Lemmon) je typický průměrný Američan. Starý mládenec žijící sám ve svém bytě je jedním z tisíců zaměstnanců nadnárodní pojišťovny. Tajně miluje slečnu Fran Kubelíkovou (Shirley MacLaine), která ve stejné pojišťovně obsluhuje jeden z výtahů, ale je příliš nesmělý na to, aby jí svoji náklonost vyjevil. Jednou k němu přijde kolega s prosbou, zda by mu na pár hodin nepůjčil svůj byt. Dobrák Bud souhlasí a nevědomky tím na sebe ušije pěknou past. Se stejnou prosbou za ním totiž začnou chodit další kolegové a nadřízení a Bud je nedokáže odmítnout. Situace dojde tak daleko, že zaměstnanci pojišťovny si vodí do Buxterova bytu milenky dle rozpisu v kalendáři na hodinu či dvě, zatímco chudák Bud mrzne v parku a sousedi, k nimž doléhá hluk z jeho bytu, si o něm dělají obrázek nevídaného záletníka.

Z celého toho byznysu ale nevychází úplně s prázdnou a odměnou za jeho služby je mu strmý postup po kariérním žebříčku. Jednoho dne se s ním na slovíčko zastaví i sám ředitel pojišťovny Sheldrake a požádá ho o klíč k bytu. Po jeho návštěvě však Bud najde v bytě prasklé zrcátko, o kterém ví, že patří jeho tajné lásce Fran. A tak se rozhodne, bez ohledu na následky, narovnat páteř a vypovědět všem poslušnost.

Možná jste netušili...

Režisér Billy Wilder byla stálice na nebi americké kinematografie. Na svém kontě měl více než 50 snímků natočených převážně od konce třicátých do počátku šedesátých let. Narodil se jako Samuel Wider v roce 1906 v Haliči v Rakousku Uhersku a Billy mu začala říkat jeho maminka okouzlená legendárním americkým hrdinem Buffalo Billem. Po nástupu nacistů se Wider musel přestěhovat do Francie a posléze do Ameriky, kde začínal téměř bez prostředků a s minimální znalostí angličtiny. Mezi jeho nejznámější snímky patří třeba Pojistka smrti, Ztracený víkend, Slaměný vdovec či Někdo to rád horké.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný