10. října 2017 09:05
Gabriela Gabrielová

Větší Kopyto než Perrina alias Pierra Richarda byste těžko hledali

Kopyto - upoutávka

Z geniálního spojení smolaře Pierra Richarda a mužného macha Gérarda Depardieu se zrodily celkem tři komedie: Kopyto (1981), Otec a otec (1983) a Uprchlíci (1986). Škoda, že jen tak málo, protože všechny jsou opravdu povedené. Na tu první z nich se můžete mrknout už teď v pátek od 20.00 na Prima MAX.

První spolupráce komiků Depardieu a Richarda nás zavede do Mexika. Detektiv Campana (Gérard Depardieu) dostal od svého bosse, bohatého průmyslníka, nelehký úkol. Má vypátrat jeho dceru Marii, která beze stopy zmizela kdesi v Mexiku. Případ je o to zapeklitější, že Marie není obyčejná dívka. Větší smolařku, než je ona, byste těžko hledali. S případem má Campanovi pomoci účetní v průmyslníkově podniku (Pierre Richard), který je stejně jako Marie stižen neuvěřitelným talentem přitahovat k sobě katastrofy. Logika věci velí: kdo jiný než on by mohl stopu po zmizelé dívce objevit.

Možná jste netušili, že…

  • Pierre Richard zde stejně jako ve filmu Hračka vystupuje pod jménem Francois Perrin.
  • Scéna, ve které se zmlácený Perrin připlazí do hotelu a Campana (Depardieu) volá nosiče zavazadel, se musela točit dvaadvacetkrát. Depardieu byl totiž tak moc opilý, že nebyl schopný kloudného slova. Režisérovu hrozbu, že bude-li se to opakovat, herec ve filmu skončí, si vzal Depardieu k srdci a při natáčení všech dalších Veberových filmů byl na place už vždy střízlivý.
  • Všechny tři komedie s Gérardem Depardieu a Pierrem Richardem natočil a scénář k nim napsal jediný muž – Francis Veber. Veber, nyní osmdesátiletý, je jedním z nejznámějších francouzských režisérů a scenáristů. Psaní má v krvi. Jeho otec, děda, dva strýci i matka byli všichni spisovatelé. Maminka napsala více jak čtyřicet knih a dvě divadelní hry k tomu. Francis šel nejdříve studovat medicínu, ale k tvůrčí činnosti ho to přirozeně táhlo. Koketoval se žurnalistikou, chvíli pracoval jako reportér rádia a pak se rozhodl věnovat víc času psaní divadelních her a scénářů. Upozornil na sebe hned svým druhým scénářem k celovečernímu snímku Velký blondýn s černou botou (1972) a když rok na to diváky okouzlil Mužem z Acapulca, nikdo již o budoucnosti Francise nepochyboval. Úspěchy scénářů mu dodaly odvahu, aby si troufl i na režii. Hračka (1976), Kopyto (1981), Otec a otec (1983), Uprchlíci (1986) byly všechno filmy, ke kterým napsal scénář a chopil se jich i režijně. Ve všech si hlavní roli zahrál Pierre Richard a ve třech posledních s ním komickou dvojici vytvořil Gérard Depardieu. Všechny skončily jasným diváckým úspěchem.
  • Nejslavnějším Veberovým filmem se ale jednoznačně stala komedie Blbec k večeři (1998), kterou natočil na motivy své vlastní stejnojmenné divadelní hry. Blbec k večeři získal šest nominací na Césara (francouzská obdoba amerických Oscarů) a ve třech kategoriích (nejlepší scénář, nejlepší herec v hlavní a ve vedlejší roli) sošku vyhrál.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný