17. července 2020 06:00
redakce Prima Living

Velký: Tom Hanks se promění v jedné z nejlepších fantasy komedií. Proč je tak ceněna?

Otevře oči. Prásk. Strop se mu zmenšil, nebo mu vyrostla hlava? Cítí se jinak, silnější, nemotornější a větší. Kalhoty mu nejsou ani po kolena, na bradě má strniště a ke svému zděšení vypadá na pětatřicet. Tom Hanks je najednou Velký.

V sobotu od 17.50 na Prima MAX uvidíte herecké začátky Toma Hankse. Něco mu říká, že do školy už nikdy nebude muset. Ale kam se vydá, když ho vlastní matka nepozná. a jediné, co umí, je hrát si?Joshovi (Tom Hanks) je třináct a ze všeho nejvíc si přeje být velký, aby mohl na kolotoč a oslňovat dívky vlastním autem. Na pouti vhodí do zdánlivě nefunkčního automatu minci a ráno se nestačí divit.

Nejenže vyrostl, on se stal dospělým. Jak brzy zjistí, to neznamená jen dívat se na televizi do noci, skákat na trampolíně a pít Coca-Colu celý den. Povinnosti, práce a vztah z něj pomalu tvarují pětatřicátníka. Nakonec ho čeká rozhodnutí nejtěžší, všeho se vzdát a propracovat se k dospělosti bez kouzel.

Kdo by se nechtěl jednoho dne probudit jako Tom Hanks? Jediný, kdo z přeměny není šťastný, je matka mladého Joshe, která si myslí, že ho vousatý chlapík v její kuchyni unesl. Uvěří mu pouze kamarád Billy, který ho nejenže vyšle do New Yorku, ještě mu pomůže najít práci ve firmě vyrábějící hračky. Kdo by byl lepší viceprezident na vývoj hraček než dětský Sid Meier?

Příběh se oproti podobně laděným snímkům nezaměřuje jen na komické trable hlavního hrdiny, ale i na to, jak snadno si lze splést naivitu s genialitou a vážnost s ironií. Vždyť dítě nerozpozná sváděcí strategie a pozvání k sobě domů považuje za příležitost zahrát si basketbal.

Zajímavostí je, že počítačová hra Cavern of the Evil Wizard, kterou hraje mladý Billy (David Moscow), byla vytvořena speciálně pro tento film. Tom Hanks se na roli důkladně připravoval, a tak si nechal přehrát všechny pásky, na kterých se David Moscow objevoval, aby viděl, jak se chová a jak mluví.

Film měl takový úspěch, že byl přepracován do podoby muzikálu pro Broadway a podle Amerického filmového institutu se jedná o 10. nejlepší fantasy film všech dob.

Režie: Penny Marshall Scénář: Gary Ross, Anne Spielberg Kamera: Barry Sonnenfeld Hudba: Howard Shore Hrají: Tom Hanks, Elizabeth Perkins, Robert Loggia, John Heard, Jared Rushton, David Moscow, Jon Lovitz, Mercedes Ruehl, Gary Howard Klar, Jaime Tirelli, Harvey Miller, James Eckhouse Rok uvedení: 1988

Rodinný film Velký uvidíte v sobotu od 17.50 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný