20. května 2019 13:52
redakce Prima Living

Velká, vtipná a napínavá vlaková loupež

Vykrást jedoucí vlak bylo do té doby něco nevídaného. Pak ale přišel rok 1855 a lupič gentleman jménem Edward Pierce. Potřeboval k tomu důmyslný plán, týdny příprav, rakev a pár mrtvých koček. Určitě se dívejte! V pátek od 20.00 na Prima MAX.

Sean Connery a Donald Sutherland v hlavních rolích dnes již legendárního snímku o loupeži, která vstoupila do dějin kriminalistiky. Filmu předcházelo knižní zpracování, ve kterém skutečnou událost ve značně zromantizované podobě zachytil slavný spisovatel Michael Crichton. Poté, co se jeho román stal světovým bestsellerem, rozhodl se převést ho na filmové plátno a obstál i jako režisér. Diváci i kritici chválí hlavně skvěle vystiženou atmosféru viktoriánské Anglie, gentlemanský humor, napětí a charisma hlavních hereckých představitelů.

Každý měsíc vyjížděl v roce 1855 z londýnského nádraží vlak napěchovaný zlatem určeným na platy anglických vojáků válčících na Krymu. Zlato bylo ukryto ve dvou trezorech pod čtyřmi zámky a klíče byly kvůli bezpečnosti svěřeny třem různým osobám. Dva měl u sebe přednosta stanice, třetí ukrýval prezident banky a čtvrtý chránil jako oko v hlavě ředitel banky.

Vykrást jedoucí vlak bylo něco naprosto nevídaného až do doby, než se objevil Edward Pierce. Lupič gentleman se rozhodl, že se zlata zmocní, i když věděl, že to nebude jednoduché. S pomocí svého partnera, kasaře Agara (Donald Sutherland), a přítelkyně Miriam vymyslel důmyslný plán, jak se dostat ke všem čtyřem klíčům, ještě než vlak vyjede ze stanice.

Vše šlo podle plánu až do večera před odjezdem, kdy se naši lupiči dozvěděli špatnou zprávu. Dráhy se rozhodly zavést nové bezpečností opatření a na dveře poštovního vagónu zvenčí pověsili velký zámek. Ani to však Pierceho neodradilo a ráno spolu s Miriam a Agarem v rakvi do vlaku nastoupili…

Možná jste o filmu Velká vlaková loupež nevěděli, že…

  • Sean Connery původně scénář odmítl se slovy, že je „příliš těžký“. Produkce filmu se ale nevzdala. Herec byl požádán, aby své rozhodnutí znovu zvážil a poté, co si přečetl román a osobně potkal jeho autora a režiséra snímku, Michaela Crichtona, svůj názor změnil.
  • Herec zvládl většinu svých kaskadérských kousků sám. Před začátkem natáčení strávil několik dnů běháním po střeše jedoucího vlaku. Vlak měl jet rychlostí 55 kilometrů za hodinu, ale Connerymu se zdálo, že jel mnohem rychleji. Pilot vrtulníku, který je doprovázel, posléze hercovo podezření potvrdil, když naměřil rychlost převyšující 90 kilometrů v hodině.
  • Michael Crichton se při psaní románu nechal skutečnou událostí inspirovat jen velmi volně. Ve skutečnosti se na loupeži podíleli čtyři zloději: Pierce, Agar, strážný na dráze Burgess a železniční úředník Tester. Všechny čtyři klíče byly v držení drah. Dva byly umístěny v Londýně a dva v přístavním městě Folkstone.

Režie: Michael Crichton Předloha: Michael Crichton (kniha) Scénář: Michael Crichton Kamera: Geoffrey Unsworth Hudba: Jerry Goldsmith Hrají: Sean Connery, Donald Sutherland, Lesley-Anne Down, Alan Webb, Robert Lang, Michael Elphick, Malcolm Terris, André Morell, John Altman, Brooke Adams, Peter Benson, Gabrielle Lloyd Rok uvedení: 1978

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný