27. května 2019 10:21
redakce Prima Living

Věčnou legendu o bezhlavém jezdci oživí Johnny Depp ve filmu Ospalá díra

Odhalí racionální vyšetřovatel, který nevěří na nic záhadného, vraha i poté, co se sám setká s přízrakem? A nebojte se, v mysteriózním hororu hlavy padat budou. Zvlášť když vám prozradíme, že se Depp inspiroval chováním 13leté puberťačky. Jak mu to šlo? Přesvědčte se v sobotu ve 20.00 na Prima MAX.

Píše se rok 1799. Mladý newyorský konstábl Ichabod Crane (Johnny Depp) je kvůli racionalitě a snaze využívat nejmodernější metody pro nadřízené trnem v oku. Proto ho pošlou do odlehlé vesnice Ospalá díra, kde došlo již ke třem záhadným vraždám. Místní lidé věří, že je má na svědomí prokletý bezhlavý jezdec (Christopher Walken). Crane na legendy a přízraky nevěří. Jeho vyšetřování ale zkomplikuje osobní setkání s přízrakem, půvabná dcera místního boháče Katrina (Christina Ricci) i jedno prohnilé spiknutí.

Zajímavosti z filmu Ospalá díra

 • Film Ospalá díra, který natočil režisér Tim Burton (Střihoruký Edward, Batman se vrací, Alenka v říši divů), je inspirovaný Legendou o Ospalé díře. Povídku z roku 1820 napsal Washington Irving. Vzešel z ní také úspěšný současný seriál Ospalá díra.
 • Hlavní roli hraje Johnny Depp (Piráti z Karibiku, Střihoruký Edward, Alenka v říši divů). Bylo to potřetí, co Depp spolupracoval s Burtonem. Ten ho před Ospalou dírou obsadil do filmů Střihoruký Edward a Ed Wood.
 • Depp a Burton po Ospalé díře dosud spolupracovali na dalších pěti filmech: Karlík a továrna na čokoládu, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Alenka v říši divů a Temné stíny.
 • Depp byl Burtonovou první volbou. Ale studio chtělo, aby zvážil obsazení Brada Pitta, Liama Neesona nebo Daniela Day-Lewise.
 • Ospalá díra získala Oscara v kategorii Nejlepší výprava.
 • Film se začal rodit v první polovině 90. let původně jako nízkorozpočtový horor. Kevin Yagher, který byl spolurežisérem hororu Hellraiser: Pekelný jezdec, plánoval, že v Ospalé díře dojde každých pět minut k okázalé vraždě.
 • Burton se k projektu dostal díky úspěchu Střihorukého Edwarda.
 • „Předtím jsem nikdy nenatočil nic, co by se dalo brát jako horor. Je to zvláštní, protože právě horor mám nejspíše ze všech filmů nejradši,“ řekl Burton. Ospalá díra díky tomu odkazuje na filmy jako Frankenstein, Frankensteinova nevěsta, horory Rogera Cormana a studia Hammer, Iásón a argonauti nebo Křičí, Drakula, křičí.
 • Christopher Lee (Saruman z trilogií Hobit a Pán prstenů), který si zahrál ve velkém množství hororů z produkce studia Hammer, má v Ospalé díře malou čestnou roličku.
 • Depp přišel s návrhem, aby ve filmu vypadal jako hrdina povídky Legenda o Ospalé díře – to znamená, že by měl umělý dlouhý nos, velké uši a prodloužené prsty. Studio odmítlo.
 • Autorem hudby k filmu je Burtonův dlouholetý spolupracovník, skladatel Danny Elfman (Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Dobrý Will Hunting, Terapie láskou – ale i úvodní znělky k seriálům Simpsonovi nebo Zoufalé manželky).
 • Casper Van Dien kvůli roli Broma přibral necelých 15 kg
 • Člověk tažený za kočárem je skutečně Johnny Depp. Pod svým kostýmem měl oblečené ochranné brnění.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný