18. února 2019 10:00
redakce Prima Living

Večer budou umírat mladé holky: sledujte Smrt stopařek

Klasickou československou kriminálku Smrt stopařek vysílá Prima MAX ve čtvrtek ve 20.00. Zaručujeme vám, že vám z tohoto filmu bude běhat mráz po zádech!

Na aktuálnosti a naléhavosti snímku Smrt stopařek kupodivu nic neubírá ani jeho stáří, režisér Jindřich Polák ho natočil už v roce 1979. Právě jeho podpis pod výsledným dílem je zárukou, že napětí bude gradovat až k prasknutí.

Však si vzpomeňte na drama Nebeští jezdci nebo dobrodružné sci-fi Ikarie XB 1. I pod nimi je na místě režiséra uvedeno jeho jméno. Kromě vážných témat se ale ve své tvorbě věnoval také dětem. Možná jste to nevěděli, ale režisérskou „štokrli“ obsadil i u celých cyklů pohádek Pan Tau, Návštěvníci, Chobotnice z II. patra a Kačenka a strašidla.

Polák v hlavní roli

Polákův režisérský záběr byl vskutku široký, vy se už v pátek večer můžete přesvědčit, že dramatická poloha mu svědčila. V psychologickém příběhu o tom, že stopování je záležitost nebezpečná a v jistých momentech může být až smrtelná, si hlavní roli agresivního vraha Charváta zahrál polský herec Marek Perepeczko.

Původně měl jeho roli dostat Petr Kostka, sami tvůrci ale posléze rozhodli, že jeho postava je natolik odpudivá, že by herce v očích veřejnosti shodila a nálepky násilníka by se zbavoval jen těžko. Proto padla volba Perepeczka. A nutno dodat, že psychotického Charváta zahrál na jedničku s hvězdičkou.

Když už jsme byli u těch pohádek, na Smrt stopařek se nekoukejte, jste-li fanoušky pohádkového seriálu Arabela. Ne zrovna příjemnou smrtí ve snímku umírají dvě stopařky, Dagmar Patrasová a Jana Nagyová… ano, tak násilný konec přichystal režisér pozdějším princeznám Arabele a Xénii!

Co je však na filmu nejmrazivější, není ani šílený výraz vraha, chladnoucí bezvládná těla zavražděných či napínavá hudba Karla Svobody. Film byl natočen podle skutečných událostí. V létě roku 1976 si chtěly dvě mladé dívky udělat výlet do Tater. Do cíle své cesty už ale nikdy nedojely, protože osudovou noc požádaly o svezení jistého Miroslava Sonoru.

Ať už cestujete stopem, nebo ne, mrkněte ve čtvrtek večer na kriminální drama Smrt stopařek. Ve 20.00 na Prima MAX.

Režie: Jindřich Polák Scénář: Vojtěch Měšťan, Jindřich Polák Kamera: Josef Vaniš Hudba: Karel Svoboda Hrají: Marek Perepeczko, Zdeněk Buchvaldek, Jana Janěková, Jaroslava Obermaierová, Dagmar Patrasová, Jana Nagyová, Jana Gýrová, Lída Plachá, Zdeněk Martínek, Karel Heřmánek Rok uvedení: 1979

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný