24. září 2018 13:45
redakce Prima Living

Útěk v řetězech, který znamená vysvobození

Nesmírně sugestivní, oskarový snímek nezávislého amerického producenta a režiséra Stanleyho Kramera ani po více než půl století neztrácí nic ze své zábavnosti a působivosti. Nenechte si ujít tuto černobílou perlu kinematografieve ve úterý ve 22.15 na Prima MAX. A máme pro vás původní skvělý dabing s Janem Třískou v hlavní roli.

Tonyho Curtise známe asi všichni lépe ze snímku Někdo to rád horké, ale až ho uvidíte tady v roli trestance, možná změníte názor na svůj nejoblíbenější film s ním. A Sidney Poitier ten je prostě skvělý vždycky.

Původní skvostný dabing z roku 1965. Česká televize na něj z neznámých důvodů zapomněla a v roce 2006 si vyrobila nový. V hlavních rolích původního historického dabingu uslyšíte přední české herce Jana Třísku a Vladimíra Brabce, dále Libuši Švormovou, Otakara Brouska st., Jiřího Holého, Jiřího Brudera, Ota Sklenčka.

Ano, úspěch tohoto filmu stojí z velké míry na vynikajících hereckých výkonech ústřední dvojice, ale ty by samy o sobě bez půvabné zápletky, Oskarem ověnčeného scénáře a zručné režie film do takových výšin nevytáhly.

Nejdříve nesmiřitelní, později nerozluční. Snímek vypráví příběh dvou trestanců – bělocha Jokera (Curtis) a černocha Noaha (Poitier), kteří spoutaní okovy prchají před zákonem. Příběh o přátelství dvou mužů, které překlene propast rasových předsudků a z původní nenávisti se promění v něco tak hluboce lidského, že se dojetí prostě neubráníte.

Možná jste nevěděli, že...

  • V době uvedení snímku v roce 1958 byl rasismus skutečným problémem a to zdaleka ne jen v jižních státech USA. Hlavní roli bílého vězně měl například hrát Robert Mitchum, ale odmítl s odůvodněním, že je nevěrohodné, aby k sobě byli připoutáni vězni jiné rasy. Tony Curtis, který roli nakonec získal, se zase musel osobně zasadit o to, aby se jméno Sidneyho Poitiera objevilo na filmových plakátech hned vedle jeho a aby dostal honorář v plné výši.
  • Technický poradce filmu nesměl být uveden v titulcích, poněvadž se jednalo o skutečného uprchlého vězně, který byl stále na útěku.
  • Film získal zlatou sošku za kameru a původní scénář, nominovaný byl ale ještě v dalších šesti kategoriích (nejlepší snímek, režie, herec v hlavní roli – zde byli nominováni oba Curtis i Poitier, herec ve vedlejší roli, herečka ve vedlejší roli a střih).

Pár chybiček, co se vloudilo...

  • Dvakrát se ve filmu stane, že hlavní hrdinové spadnou do vody či bláta, vynoří se celí zmáchaní a přesto se nějakým zázrakem vytasí se suchou krabičkou cigaret a sirkami.
  • Ani maskéři se s nějakými detaily moc nepárali. Špína a bláto v obličejích obou mužů se objevuje a mizí dosti nahodile a často zcela v rozporu s tím, co se děje na obrazovce. To samé se týká i ušpinění jejich oblečení.
  • Když oba vězně strhne řeka, všimněte si muže v horní části záběru, který herce pozoruje, ale do příběhu očividně nepatří.
  • Je s podivem, že policistům pronásledujícím uprchlíky rostou vousy mnohem rychleji než ústřední dvojici. Ta, přesto že je na útěku mnohem delší dobu, je vždy perfektně oholená.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný