27. června 2020 06:00
redakce Prima Living

Úsměv Mony Lisy: Julia Roberts jako učitelka na skutečné slavné škole. Kdo na ní studoval?

Výborný casting, moc příjemné zpracování a příběh, co vás pohladí po duši. Julia Roberts ve společnosti skvělé Julie Stiles, Kirsten Dunst a Maggie Gyllenhaal září v roli svobodomyslné učitelky umění, která přijela z daleké Kalifornie otevřít svým nadaným žačkám oči.

V pondělí od 20.00 na Prima MAX uvidíte, jak vypadá Úsměv Mony Lisy. Píše se rok 1953 a na prestižní dívčí vysokou školu přijíždí nová mladá učitelka umění (Julia Roberts). Je nadšená, že bude učit jedny z nejtalentovanějších a nejchytřejších dívek ve Spojených státech.

Místo toho však nachází jen stádečko vzorných žaček, které umí bezchybně recitovat a papouškovat nabiflované stránky skript. Nekonvenční profesorka z Kalifornie, kde v padesátých let panovala mnohem uvolněnější nálada než v konzervativní Nové Anglii, zjišťuje, že tvůrčí atmosféra a moderní přístup, který očekávala, jsou tu něčím zoufale neznámým.

První hodina končí fiaskem, na druhou si Katherine připraví něco jiného než učebnice, které dívky znají nazpaměť. Šokuje je obrazem Mrtvola a vyprovokuje je k diskuzi. Její pokusy přinutit studentky k samostatnému myšlení a nezávislým postojům, ale nenarazí pouze u členů pedagogického sboru.

Katherine se setkává s odměřeným a velmi záhy s otevřeně nepřátelským postojem i u některých dívek. Jednou z nich je Betty Waren (Kirsten Dunst). Vdaná, neustále podrážděná editorka školního časopisu, která je plná předsudků, posedlá vidinou spokojeného manželství, které by mělo být metou každé ženy, a žijící nešťastný život, který jí nalinkovala matka. Když se později Betty zhroutí, je to právě Katherine, která jí ukáže, jak se zase postavit na vlastní nohy a být sama sebou. Stejně jako to učí ostatní své svěřenkyně: inteligentní Joan (Julie Stiles), nesmělou Constanci (Ginnifer Goodwin) a volnomyšlenkářskou Giselle (Maggie Gyllenhaal).

Možná jste o filmu Úsměv Mony Lisy nevěděli, že…

  • Julia Roberts slíbila svou účast na projektu krátce poté, co se k němu připojil režisér Mike Newell. Ten je ve světě Hollywoodu dobře známý, například dramatem Krycí jméno Donnie Brasco nebo komedií Čtyři svatby a jeden pohřeb – tedy žánrově naprosto odlišnými kousky, které mají ale společnou nesmírnou režijní zručnost.
  • Škola ve Wellesley, kde se děj snímku odehrává, opravdu patří ke špičce mezi školními institucemi svého druhu. Studovaly tu například Madeleine Albright, Hillary Clinton, televizní žurnalistka Diane Sawyer či herečka, modelka a aktivistka Ali McGraw a mnoho dalších.
  • Když se scenáristé snímku začali hlouběji zajímat o podmínky, jaké tehdy panovaly na dívčích školách konzervativní Nové Anglie, narazili v knihovně Wellesley na fotografii z roku 1956, která perfektně ilustrovala tehdejší dilema. Na černobílém snímku byly zachyceny mladé dívky v úhledných uniformách držící v jedné ruce pánev a v druhé knihu. Nadpis hlásal něco v tom smyslu, že vdané dívky jsou nejlepšími studentkami, což tvůrce ihned upoutalo jako docela rozporuplné tvrzení.

Romantický Úsměv Mony Lisy uvidíte v pondělí od 20.00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný