20. února 2021 06:00

Univerzální uklízečka: Rowan Atkinson o svém herectví i vzpomínky na Patricka Swayzeho

Britská komedie Univerzální uklízečka patří mezi nejpovedenější filmové role Rowana Atkinsona, špičkového komika, jehož známe hlavně jako Mr. Beana.

V pondělí od 20.00 vás na Prima MAX rozesměje příběh netradiční britské rodiny, a to bez ohledu na to, do jaké generace patříte. Zárukou dobré zábavy a především humoru (i když v tomto případě trochu černého) je herec Rowan Atkinson, který se proslavil jako Mr. Bean.

Nudný profesionál?

Přestože věděl, že scenárista a režisér Niall Johnson za sebou příliš bohatou filmařskou historii nemá, nabídku přijal bez váhání. „Tomu projektu jsem věřil od začátku. Scénář mě zaujal a určená role mi byla sympatická. Říkal jsem si, že s ní mám mnohé společné. I já jsem ve skutečnosti spíše tichý, nezábavný, nudný patron. Moje rodina vám to můžeme potvrdit,“ prozradil herec.

Od režiséra měl sice dovoleno improvizovat, jak sám ale přiznal, využil toho jen minimálně. Snažil se především o to, aby si jeho postava zachovávala serióznost tak, jak předepisoval scénář. „Jsem přesvědčen o tom, že když jste charakterní herec, tak hrát vážně je to samé jako hrát komediálně,“ prohlásil Atkinson, který je považován za jednoho z nejbohatších britských umělců. Jeho majetek se odhaduje na více než dvě miliardy korun.

Svůdník se smutným osudem

V roli svůdného trenéra golfu, samolibého nadsamce, který koketuje s manželkou hlavního hrdiny, se s pomyslnou sebeironií objevil americký herec Patrick Swayze. Byl to jeden z jeho posledních filmových počinů, který natočil ještě v plné síle. O dva roky později mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní, které bohužel krátce nato podlehl. Bylo mu pouhých sedmapadesát let.

„Byl to vynikající herec, velmi přátelský muž, gentleman. Když jsme spolu hovořili, měla jsem pocit, jako kdybychom se znali celý život. S ním jste si mohli povídat skutečně úplně o všem,“ zavzpomínala na zesnulou legendu herečka Kristin Scott Thomas, která s ním ve filmu natáčela nejvíce scén. „Samozřejmě asi nepřekvapím, když řeknu, že s ním mám nejraději Hříšný tanec, kde byl jako vždycky dokonalý. Když jsme se loučili, slíbili jsme si, že si spolu někdy zatančíme. Nikdy už k tomu bohužel nedošlo,“ povzdechla si herečka.

Šťastný režisér

Producenti mohli být s výsledkem spokojeni. Tržby byly vysoké nejen ve Velké Británii, ale po celém světě. „Byl to můj první film s velkým štábem, silným rozpočtem a v podstatě neomezenými možnostmi. Měl jsem z toho respekt a cítil obrovskou zodpovědnost. Očekávání byla veliká. Nervozita ze mě spadla během několika prvních natáčecích dní. Všichni byli úžasní. I ty největší hvězdy se chovaly neskutečně. Byla radost s nimi pracovat. Předtím jsem točil pro nezávislé produkce, kde jste nebyli pod žádným tlakem,“ přiblížil režisér a scenárista Johnson.

Komedii Univerzální uklízečka uvidíte v pondělí od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný