2. února 2018 12:00
redakce Prima Living

Uhlídá geniálně potrhlý inspektor Clouseau Růžového pantera?

Růžový panter - upoutávka

Je to jako otevřít po letech svůj vlastní kufřík s dětskými artefakty, které jste kdysi milovali. Užijte si tu nostalgii s nešikovným francouzským komisařem Clouseau. V klasické krimikomedii Růžový panter na vás čekají ještě dva padouši, dvě šik ženské, spousty gagů a nezapomenutelných fórů. Úterý ve 20.00 na Prima MAX!

Římem se prohání Fantom (David Niven), jenž děsí všechny policisty. Vykrádá sejfy a trezory. Jeho poznávací znamení je rukavice, kterou vždy zanechá na místě činu. Na tohoto zločince mezinárodního formátu má již dlouho políčeno francouzský inspektor Jacques Clouseau (Peter Sellers). Ale záhadný zločinec mu stále uniká. Jenže tentokrát si je Clouseau jistý, že Fantoma přichytí přímo při činu. Do proslaveného horského střediska Cortina d´Ampezzo přijíždí princezna Dala, jež vlastní diamant obrovské hodnoty, který má nepravidelný tvar skákajícího pantera a zářivě růžovou barvu. Říká se mu Růžový panter. Takové lákadlo si Fantom jistě nenechá ujít. Inspektor Clouseau bere s sebou do Itálie také svoji přenádhernou manželku Simone (Capucine).

Jak se později ukáže, v Cortině se objevil také Sir Charles Lytton (David Niven). Kromě toho, že zcela zištně projevuje laskavosti princezně Dale, jejíhož psíka někdo unesl, velmi si všímá také krásné Simone. Zdá se, že jsou si velmi blízcí. Simonin muž inspektor Clouseau samozřejmě nic netuší. Jako by to nestačilo, přijel do Cortiny další ze Simoniných ctitelů George (Robert Wagner). Přemíra milenců a jeden manžel k tomu zadělává na veselou taškařici. Přičemž Simonin manžel inspektor Clouseau absolutně neřeší, co se děje u něj v apartmá. Je příliš absorbován hlídáním růžového diamantu. Navíc začíná tušit, že Fantom je vlastně Charles Lytton. Mezitím se v době maškarního bálu setkají u trezoru s diamantem dva muži převlečení za opice. Kdo to je? A podaří se Fantomovi ukrást „Růžového pantera“?

Legendární americká krimikomedie Růžový panter vás rozesměje v úterý ve 20.00 na Prima MAX!

Jak se zrodil kultovní biják o Růžovém panterovi:

1. Diváky, kteří film neznají, možná zaskočí fakt, že Peter Sellers jako komisař Clouseau je v jedničce Růžového pantera (1963) jen jednou z postav, nikoli tou hlavní. Hlavní postavou měl být Charles Lytton (David Niven). Během střihu ale začal jeho komediální talent čouhat ze scén takovým způsobem, že napříště dostala postava nešiky Clouseaua o mnoho větší prostor.

2. Původně měl roli komisaře Clouseaua hrát pan superherec Peter Ustinov, ten roli odmítl a tím dal nevědomky vzniknout legendě. Režisér Blake Edwards ani Peter Sellers před začátkem natáčení netušili, že „Panter“ okouzlí diváky natolik, že vznikne celkem 9 celovečerních filmů, které budou buď přímým pokračováním, nebo alespoň inspirovány prvním Růžovým panterem.

3. Sellers se přesto na film připravoval velmi usilovně. Režisér po něm chtěl, aby zhubnul. Dnes by chodil herec do posilovny, tehdy bral téměř rok pilulky na hubnutí!

4. Poslední ze série Růžových panterů byl natočen v roce 2009 a to se Stevem Martinem jako novodobým francouzským inspektorem Clouseau v hlavní roli. První Růžový panter je z roku 1963!

5. Ústřední ženské duo filmu je neuvěřitelně obsazené. Inspektorovu manželku Simone hraje modelka a herečka Capucine, která se přátelila s Audrey Hepburn. Obě začínaly předváděním šatů a přátelily se až do smrti. Podivné jméno, které ve francouzštině znamená „řeřicha“, přijala během focení pro značky Givenchy, Christian Dior nebo Rouff. Capucine trpěla maniodepresivní psychózou a několikrát se pokusila o sebevraždu. Ve filmu ji proslavila právě role Clouseauovy manželky Simone.

6. Druhá maxi kočka Růžového pantera je princezna Dala, ztvárněná mladičkou Claudií Cardinale. Nezapomenutelná je scény, v níž se princezna vloudí do pokoje Charlese Lyttona, opije se, polehává na předložce tygra a není schopná souvislé věty. Pozor, ani v originále neuslyšíte typický hlas CC, v té době neuměla anglicky, a tak byla celá její role předabovaná.

3x Geniální scénky aneb Tento druh humoru musíte mít rádi

  1. Honička beze slov. Majitel kavárny si vyjde před svůj podnik, aby se po celém dni nadechl svěžího večerního vzduchu, když vtom se stane přímým svědkem útěku dvou aut řízených muži převlečenými za opice, jimž je v patách Clouseau a jeho muži.
  2. Opravář telefonů. Clouseau v přestrojení přichází do domu podezřelého kontrolovat telefonní přístroj, ale je z toho taková estráda, až se popadáte za břicho.
  3. Kouše váš pes? Clouseau se na recepci hotelu táže recepčního „Kouše váš pes?“ Recepční: „Ne.“ Najednou pes zaútočí a inspektora kousne. Ten zaúpí: „Ale vždyť jste říkal, že váš pes nekouše!“ Recepční: „Ale tohle není můj pes!“

Typické znaky inspektora Clouseau:

  • Nemotorný
  • Neschopný dedukce
  • Nechápe věci zjevné na první pohled
  • Má podivný způsob vyjadřování

Režie: Blake Edwards Scénář: Maurice Richlin, Blake Edwards Kamera: Philip H. Lathrop Hudba: Henry Mancini Hrají: David Niven, Peter Sellers, Robert Wagner, Capucine, Brenda De Banzie, John Le Mesurier, Claudia Cardinale, Michael Trubshawe, William Bryant, Colin Gordon, John Bartha Rok uvedení: 1963

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný