12. září 2020 06:00
redakce Prima Living

Twilight sága: Rozbřesk. Fenomén Stmívání stojí na těchto jednoduchých pravidlech

Tradiční, lehce předvídatelný, ale skvěle natočený thriller s kvalitním hereckým ansámblem a zajímavým vhledem do americké legislativy. Prostě radost se podívat!

V neděli od 20.00 na Prima MAX si mohou fanoušci Stmívání říct: Konečně to přišlo! První část závěrečného dílu americké Twilight ságy s podtitulem Rozbřesk začíná pozvánkou na svatbu Edwarda Cullena (Robert Pattinson) a Belly Swanové (Kristen Stewart). Tahle dvojice si je totiž souzená a je jedno, že on je nesmrtelný upír a ona mladá žena z masa a kostí.

Milují se a jejich lásku nic nerozdělí. Ani fakt, že Bella stále chová náklonnost také k vlkodlakovi Jacobu Blackovi (Tylor Lautner). Ani to, že je jen člověk. Po romantické svatbě pod překrásným stromem s padajícími bílými květy odjíždějí novomanželé na líbánky do Ria a svoji lásku mohou úplně poprvé prožít i fyzicky. Jenže okamžiky štěstí vystřídají smíšené pocity fascinace a zděšení. Bella brzy zjišťuje, že je těhotná.

Nenarozené děťátko se stává hrozbou od prvního okamžiku. Nad novou bytostí, která se má zrodit z lidské ženy a z upíra, se totiž vznáší obrovský otazník. Nikdo neví, co tento nový život přinese, ale všichni mají velký strach. A to jak upírská rodina Cullenových, tak i smečka vlkodlaků, kteří se bojí, že silné dítě poruší právě nastolenou křehkou rovnováhu mezi oběma rody. Největší nebezpečí ale upírské děťátko znamená pro samotnou Bellu, která s každým dalším dnem těhotenství ztrácí naději na život. Dítě ji doslova vysává zevnitř a ona se bezmocně zmítá v bolestech. Nikdy by si však děťátko nedala vzít. Kromě Edwarda Bellu chrání i vlkodlak Jacob. Rve mu srdce, jak baby upírek Bellu ničí.

Porod přichází. Má Bella vůbec šanci přežít? A v jaké formě? Každopádně o dítě se začíná zajímat mocný a krutý klan italských upírů Volturi, který po staletí bdí nad zákony nesmrtelných…

Co vás o filmu Rozbřesk zajímá:

1. Scény prvního milování Belly a Edwarda měly být mnohem explicitnější a byly odvážně i natočeny. Díky nim však film spadl do označení R, tedy restricted. Což by ve skutečnosti znamenalo, že se na film nedostanou diváci pod 17 let bez dozoru rodičů. A tak produkce vzala zpátečku a sexuální scény téměř vystříhala. Sex trvá ve filmu je 40 sekund a film se rázem dostal na PG – 13, kdy do kina mohou přijít již 13leté děti. A dolárky za vstupné se jen hrnuly.

2. Pravdou je, že Twilight sága má takovou základnu fanoušků, že je to skutečně „oslíčku otřes se“. Při 110milionovém rozpočtu vydělal film celosvětově neskutečných 712 milionů dolarů.

3. Minimálně velké porce krve se dočkali všichni při scéně zrození dítěte. Pro natáčení porodu se používala jednak loutka, ale také živé třítýdenní miminko. Krev při tomto drastickém příchodu na svět nahradil mix krémového sýra a jahodového džemu.

4. Kristen Stewart měla při natáčení porodu nainstalované falešné břicho a ruce, ramena a hlava však patří herečce.

5. Největší legrace byl porod zřejmě pro mužské herce. Robert Pattinson se prý mnohokrát musel držet, aby se nezačal smát a stejně na tom byl i Taylor Lautner.

6. Upírský fešák Edward vozí svoji Bellu při brazilských líbánkách na luxusním motorovém člunu. Proto musel dostat Robert Pattinson lekce řízení takové lodi. Přestože trénoval, několikrát s lodí boural, a to jak při tréninku, tak později při samotném natáčení.

7. Pattinson si také musel dát před natáčením šestiměsíční tréninkový režim a striktní dietu. Kterou prý ovšem přestal držet hned, jak se dotočily milostné scény. No, dlouho se netrápil. Odhalené scény z líbánek se údajně točily hned na začátku.

8. Zároveň se herec učil portugalsky, ve filmu mluví s lidmi, od kterých si Bella s Edwardem pronajímají dům.

9. Režisér Bill Condon natáčel Bellin příchod k oltáři z dívčina pohledu. Měl dojem, že v pocitech nevěsty se jedná o dlouhý a velmi procítěný časový úsek. A jako takový se jej pokoušel natočit. Posuďte sami!

Co na tom ty holky mají?

V případě Twilight ságy je fascinující, kolik má každý díl fanoušků a hlavně zapřisáhlých fanynek. Celá série, jež vznikla podle stejnojmenných knižních bestsellerů americké autorky Stephenie Meyer, je vlastně především romantické čtení. Mladého upíra Edwarda fascinuje dívka Bella. Zároveň ji miluje a zároveň prahne po její krvi. Ona se do něj bláznivě zamiluje a touží s ním být navždy. Chce dokonce „přestoupit“ do jeho světa. Navíc je v těchto filmech silný akcent na vztahy, rodinu, přátele, kteří stojí za všech okolností při sobě. Divačky zřejmě fascinuje také téměř čistá láska, až do svatby nezatížená sexem. A v neposlední řadě fakt, že okolo Belly se motá ještě jeden pohledný chlapík – vlkodlak Jacob. Je sice napůl člověk a napůl obří vlk, ale Bellu má strašně rád a chrání ji. A co je pro ženy lákavějšího, než rozhodovat se mezi dvěma muži, být ochraňována a milována.

Ostatní díly Twilight ságy:

1. Twilight sága: Smtívání (2008) 2. Twilight sága: Nový měsíc (2009) 3. Twilight sága: Zatmění (2010) 4. Twilight sága: Rozbřesk – 1. část (2011) 5. Twilight sága: Rozbřesk – 2. část

Režie: Bill Condon Předloha: Stephenie Meyer (kniha) Scénář: Melissa Rosenberg Kamera: Guillermo Navarro Hudba: Carter Burwell, Jo Blankenburg Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Peter Facinelli, Kellan Lutz, Ashley Greene, Jackson Rathbone, Nikki Reed, Taylor Lautner, Elizabeth Reaser, Maggie Grace, Anna Kendrick Rok uvedení: 2011

Romantickou upírskou fantasy Twilight saga: Rozbřesk – 1. část sledujte v neděli ve 20.00 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný