29. listopadu 2018 10:35
redakce Prima Living

Trosečník aneb Hanksova vydařená one-man show

Skvělý herecký výkon Toma Hankse, spousta emocí a nápadů a taky přemýšlení, jak byste asi v té které nástraze na civilizací zhýčkaného jedince obstáli vy. Dvě a půl hoďky vám uplynou jako nic. Jako voda. Dívejte se v neděli od 20.00 na Prima MAX.

Chuck Noland (Tom Hanks) pracuje jako systémový inženýr zásilkové firmy FedEx a svůj job nebere na lehkou váhu. Právě naopak. Dalo by se říct, že svou profesí žije. Svůj osobní i pracovní život má rozplánovaný doslova do minuty a na ty osobní kratochvíle – včetně přítelkyně Kelly – mu v něm moc místa nezbývá.I vánoční dárky si s Kelly předá v autě, protože na Štědrý den spěchá na letiště – jak jinak než v pracovní záležitosti. Slíbí jí však, že spolu stráví silvestra. Jenže člověk míní, život mění…

Letadlo se nad oceánem dostane do silné bouře a po zásahu bleskem se zřítí do moře. Zdá se, že přežil pouze Chuck, kterého moře ještě spolu s pár balíčky a s troskami letadla vyvrhlo na pláž. Chuck v šoku posbírá zásilky a vydá se hledat pomoc. Když ale vyšplhá na nedalekou skálu, zjistí, že se ocitl úplně sám na neobydleném ostrůvku.

Pokusí se odplout v záchranném člunu, ale příbojové vlny ho nepustí. Výsledkem jeho marné snahy je pouze zničený člun a ošklivě poraněná noha. Zoufalý a bezradný se Chuck pustí do otvírání balíčků, které však obsahují pouze věci k přežití zcela nepotřebné. Zbaven berliček civilizace i věčného vnitřního pocitu spěchu Chuck téměř s údivem zjišťuje, že aby si zachránil holý život, musí si nejdřív obstarat vodu a jídlo a také nějaké útočiště.

Začne si povídat s míčem, kterému říká pan Wilson, na stěny jeskyně si píše kalendář a maluje neumělé portréty Kelly, která je zpočátku to jediné, co ho drží nad vodou. Z obtloustlého a uspěchaného manažera se za čtyři roky nedobrovolného pobytu na ostrově stane vyhublý a překvapivě soběstačný divoch.

Svůj plán na útěk však Chuck nikdy nevzdal. S pomocí provizorní plachty se mu konečně podaří vyplout na otevřené moře. Ví, že se ostrov nachází poblíž některé z obchodních cest a doufá, že na moři na nějakou loď natrefí. Loví ryby, pije dešťovou vodu, ale pak je zasažen bouří, ve které přichází jak o plachtu, tak i o jediného přítele, pana Wilsona. Otupělého a polomrtvého Chucka nakonec zachrání proplouvající loď. Zdá se, že je konečně zachráněn, ovšem návrat do civilizace je nečekaně tvrdý.

Pár zajímavostí o filmu Trosečník:

  • Při natáčení scény, ve které havaruje letadlo s Chuckem na palubě, se nedopatřením zničila kulisa kokpitu, která v Hollywoodu sloužila již 15 let.
  • V průběhu filmování utrpěl Tom Hanks tržnou ránu na noze, která mu posléze ošklivě natekla a když se herec konečně po dvou týdnech vypravil do nemocnice, diagnostikovali mu závažnou bakteriální infekci stafylokokem.
  • V souvislosti s nejlepším přítelem Chucka, basketbalovým míčem panem Wilsonem, není bez zajímavosti, že manželka Toma Hankse se jmenuje Rita Wilson.
  • Ostrov, na kterém se snímek natáčel, se stal po uvedení filmu velkou turistickou atrakcí.

Režie: Robert Zemeckis Scénář: William Broyles Jr. Kamera: Don Burgess Hudba: Alan Silvestri Hrají: Tom Hanks, Helen Hunt, David Allen Brooks, Nick Searcy, Nan Martin, Elden Henson, Timothy Stack, Jay Acovone, Chris Noth, Jenifer Lewis, Derick Alexander Rok uvedení: 2000

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný