8. března 2016 11:09
Gabriela Gabrielová

Trans, thriller s velkým „T“

Intriky pomocí hypnózy, středně násilí, spousta wow momentů a vražedné tempo. Co víc si od pátečního thrilleru přát? Dívejte se v sobotu ve 22.05

Danny Boyle. Víte, o koho jde? A co když řekneme Steve Jobs, 127 hodin, Milionář z chatrče, Sunshine, 28 dní poté, Trainspotting,... Už víte? Ano, tak z dílny právě tohoto britského filmového mága pochází Trans. Ano, budete v transu. A to do slova a do písmene. Ale než budeme pokračovat v pění chvály na tento vážně povedený thriller, nechte nás nejdříve uvést vás trochu do obrazu.

Historik umění Simon (James McAvoy) pracující v aukční síni, kde se draží umělecká díla, se jednoho dne spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně miliónů dolarů. Jenže. Po ráně do hlavy, kterou v průběhu loupeže utrží, Simon zapomene (!), kam cenné dílo ukryl. Taková „drobnost“. Když nepomůžou výhružky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) pro netradiční řešení.

Najme hypnoterapeutku (Rosaria Dawson), která má za úkol ponořit se do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí a inkriminovanou vědomost odtud vykutat. Čím hlouběji se ovšem Elizabeth do Simonovy narušené mysli noří, tím více se rozostřují hranice mezi skutečností, touhou a hypnotickou sugescí. A začínají se dít prapodivné věci...

Trans je film, který vás hned na začátku pohltí a už nepustí a taky vám pořádně zaměstná mozkové buňky. Často nebudete vědět, co je realita a co se odehrává jen v něčí mysli; a právě to je na něm zábavné. Ta naše snaha dostat se pod povrch, odhalit pointu, aby nám Boyle vzápětí ukázal, jak vedle jsme byli. 101 minut v jeho společnosti uteče nesmírně rychle, za což může velká dravost ze strany režie i pohlcujíc vizuál.

A dalších sto minut potrvá, než se nám jeho jednotlivé kusy poskládají v hlavě dohromady a zapadnou do precizní skládačky. Fandové Jamese McAvoye nebudou zklamáni a výborný je i Vincent Cassel. Skvělý soundtrack je pak už u Dannyho Boyla samozřejmostí. Budete maximálně spokojeni.

Pár špíčků z natáčení...

  • V rámci přípravy na své role postoupili všichni herci před natáčením hypnózu. James McAvoy později prohlásil, že po celou dobu své seance nebyl schopen pohnout rukou.
  • Světová premiéra snímku proběhla v Londýně, v březnu roku 2013.
  • Režisér Boyle se ve filmu objevil jako jeden z karetních hráčů u stolu.
  • Jedná se již o šestý Boylův film, ke kterému napsal scénář John Hodge. Ty předešlé byly: Mělký hrob (1994), Trainspotting (1996), Extra život (1997), Alien Love Triangle (1999) a Pláž (2000).

Gabriela Gabrielová

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný