25. května 2021 14:00

Tomb Raider: Angelina Jolie jako Lara Croft změnila pohled na hrdinky i videohry

Nejslavnější ženská postava ve videohrách? Ikonická Lara Croft se zrodila v 90. letech a od té doby se k ní vracejí nejen herní designéři, ale i filmaři – a fanoušci se jí nemohou nabažit.

Lara Croft letos slaví dvacítku! V roce 2001 se objevila první a dodnes nejznámější filmová adaptace videoherní legendy. Role nebojácné hledačky pokladů se tehdy zhostila mladá a talentovaná Angelina Jolie, jež dokázala na plátno převést nejen hrdinčinu ikonickou svéhlavost, nýbrž i pověstný ženský půvab.

Revoluční postava

První díl herní ságy Tomb Raider v roce 1996 znamenal bez přehánění revoluci. Poměrně nečekaně se hra setkala s obřím komerčním i kritickým úspěchem, a to nejen díky chytrým herním mechanismům etablujícím žánr akční adventury, ale i díky postavě ústřední hrdinky. Ta přitom měla být původně muž, ale tvůrci se obávali nařčení z plagiátorství slavného Indiana Jonese – a není divu, postava neohroženého archeologa, vykradače hrobů a objevitele prastarých civilizací by se srovnání s filmovým Indym jen tak nevyhnula. Změna pohlaví a zdůraznění ženských partií, což byla pro akční hrdinky 90. let nezbytnost, se však ukázaly jako zcela dostatečné kroky k založení jedné z nejúspěšnějších herních značek, jíž se dodnes prodalo přes 80 milionů kopií.

Popularita herní postavy dosáhla takové míry, že se Lara Croft jako jedna z prvních dočkala i vlastní filmové adaptace – pouhých pět let po uvedení první hry! Přestože se videoherní designér Toby Gard původně snažil o to, aby na hrdince byly nejvíc sexy její schopnosti, postava Lary si brzy začala žít vlastním životem – životem sex symbolu. Fanoušci (a tedy hlavně fanynky) se začaly převlékat do jejích kostýmů, pánské časopisy zhmotnělou archeoložku fotily v lascivních pózách… Popkultura si Laru přivlastnila a nechtěla se jí vzdát. Na jednu stranu se hraním za ženskou postavu pro mnoho mužů otevřela možnost identifikovat se se svými potlačovanými, ženskými částmi; zároveň však hrdinčiny křivky ztělesňovaly především mužské fantazie, čímž v dívkách utvrzovaly nerealistická očekávání ohledně vlastního těla.

Úspěchy na plátně

S touto ambivalencí se filmaři popasovali po svém, když obsadili Angelinu Jolie – vnadnou i charismatickou zároveň. Herečka si postavu Lary snadno osvojila, což se projevilo i na komerčním úspěchu prvního filmu, který vydělal 274 milionů dolarů. Pokračování s podtitulem Kolébka života na sebe nenechalo dlouho čekat, ovšem i kvůli neúspěchu souběžně distribuované hry Angel of Darkness podobný kasovní úspěch nezaznamenalo. Lara Croft měla na nějakou dobu s dobrodružstvími utrum.

Vedle této dvojice snímků vznikaly i různé menší fanouškovské a animované projekty. Na velké plátno se Lara vrátila v roce 2018, kdy hrdinka s tváří Alicie Vikander vsázela více na své schopnosti než tělesnou výbavu, a příznivci si tak mohli ověřit, kam se kinematografie od počátku milénia posunula. Postava Lary Croft je však stále tou nejvýraznější hrdinkou, jež nám svět videoher nabídl – a s tímto vědomím si můžeme užít i její slavné filmové výpravy.

Dobrodružný snímek Lara Croft – Tomb Raider uvidíte v úterý 1. června a jeho pokračování Lara Croft – Tomb Raider: Kolébka života přesně o týden později. Vždy od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný