9. června 2016 11:00
Gabriela Gabrielová

Tom Hanks, jak ho neznáte. Ve skvělém filmu Lupiči paní domácí

Lupiči paní domácí - upoutávka

Vykrást sejf se jim podaří, ale zabít pobožnou starou dámu? Výrazné scenáristicko-režisérské duo Joel a Ethan Coenové natočilo v roce 2004 remake krimi komedie Lupiči paní domácí (Ladykillers,1955) s geniálním Tomem Hanksem v roli velmi podivínského šéfa zlodějské bandy. V úterý ve 22.30 na Prima MAX.

Jak provést dokonalou loupež a ukrást peníze z podzemního sejfu? A co takhle se tam prokopat? Ale odkud, aby se na to nepřišlo? Ze sklepa domu staré černošské dámy…

Ve skutečnosti je to zástěrka a Dorr spolu s partou svých zlodějských „expertů“ kopou ze sklepa paní Munsonové tajnou chodbu. Jenže paní Marva jim na celou kamufláž přijde, a to zrovna poté, co je loupež přes všechny počáteční průšvihy úspěšně dokončena.

Duo bratří Coenů je zárukou nejen vtipné, ale i inteligentní podívané.

Nutí profesora Dorra, aby peníze vrátili a obrátili se na víru, nebo že je udá na policii. A tak profesor rozhodne: s paní Marvou se musí skoncovat. Dokážou zloduši stařenku sprovodit ze světa? A kdo nakonec shrábne všechny uloupené peníze?

Netradiční černou komedii Lupiči paní domácí si pusťte v úterý ve 22.30 na Prima MAX!

Kdo je kdo ve zlodějské partě

1. Profesor Dorr (Tom Hanks), mozek celé loupeže, vzdělaný a mírně slizký intelektuál neustále citující básníka E. A. Poea. Je tak trochu jednooký král mezi slepými, rozuměj téměř naprostými pitomci, tedy ostatními zlodějíčky. K nepoznání namaskovaný Tom Hanks znovu potvrzuje velký komediální talent, který příliš často nevídáme.

2. Generál (Tzi Ma) bojoval ve vietnamské válce a v partě zastává pozici odborníka na pohyb v úzkých tunelech. Zdobí ho téměř nehybná „poker face“, málo mluví, kouří, je tajemný a téměř nikdy se neumaže.

3. Pan Palačinka (J. K. Simmons) má pod palcem výbuchy a trhaviny. Vypadá jako karikatura na muže z Bavorska. Doprovází ho naprosto absurdní přítelkyně s copy, které se říká Horalka. Problém pana Palačinky je onemocnění „dráždivý tračník“, které ho uvrhává do kuriózních situací. Jeho nemocná střeva ho mohou kdykoliv paralyzovat bolestí, škrundáním a nutností běžet na toaletu, jinak bude pozdě…

4. Gawain (Marlon Wayans) mluví strašně sprostě a je jako „muž uvnitř“ neboli informátor zaměstnán v kasinu coby uklízeč. Těsně před dnem D ho ale z práce vyhodí, a tak to vypadá, že vše je zmařeno. Nakonec se mu podaří job znovu získat, takže akci dokončí. Ukáže se však, že to není žádný ostrý zločinec, ale ustrašený zamindrákovaný kluk.

5. Lump (Ryan Hurst) je nejpitomější z celé bandy. Je to hráč amerického fotbalu a profesor Dorr si ho najal prostě proto, že hrubá síla je při kopání tunelu potřeba. Lump má v hlavě opravdu snad jen slámu, bylo by s podivem, kdyby věděl, proč a kam vede tunel, který kope.

Ještě pár zajímavostí:

  • Ačkoliv bratři Coenové z původního filmu z roku 1955 použili skutečně jen příběhovou kostru, Tom Hanks trval na tom, že si původní film raději nepustí, aby nebyl ovlivněn tím, jak byla tehdy ztvárněna postava profesora Dorra.
  • Exteriérové záběry kasina se točily na skutečném lodním kasinu kotvícím na řece Mississippi ve městě Vicksburg. Jméno kasina Ameristar napsané na lopatách lodního kola se muselo na filmovém materiálu retušovat, stejně tak se retušovaly mosty, které na loď normálně vedou.
  • Zlodějíčci se v první půli filmu při kopání tunelu skrývají za to, že jsou hudebníci a secvičují kvintet na unikátní historické nástroje. Skuteční vlastníci těchto nástrojů však odmítli své cenné kousky pro natáčení zapůjčit, takže výrobce kytar Danny Ferrington musel pro film vytvořit jejich repliky.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný