11. července 2022 15:02

7 zajímavostí o Tomu Cruiseovi, který s Maverickem překonal zásadní milník

Tom Cruise je už od začátku 80. let stálicí na hollywoodském nebi, přesto si největší kasovní úspěchy připsal až v posledních letech. K sérii Mission: Impossible se nedávno přidal i druhý Top Gun a čerstvý šedesátník tak stále dobývá kina i srdce fanoušků.

Poslední akční hrdina současného Hollywoodu? Tomu Cruiseovi se s druhým Top Gunem (s podtitulem Maverick) podařil nečekaný úspěch a poprvé ve své dlouhé kariéře se přehoupl přes miliardu dolarů z kin. Díky tomu se zařadil po bok komiksového hitu Spider-Man: Bez domova, jelikož pouze tyto dva snímky dokázaly během pandemické doby zmíněnou magickou hranici prolomit.

Cruiseovi se to podařilo se značkou, do níž na rozdíl od marvelovského univerza patří pouze jeden snímek, a to dnes už mnohými vysmívaný první Top Gun z roku 1986. Jasně se tedy ukázalo, že diváci ochotní vyrazit do kina mají velký hlad po akčním spektáklu ze staré školy, v němž dominují praktické efekty, tvrďácké pohledy a adekvátní míra nadsázky. Ba co víc, herec ve filmu dominuje i fyzicky, přestože 3. července 2022 oslavil už 60. narozeniny! Podívejte se na sedmičku zajímavostí, které trefně ilustrují jeho 40 let trvající kariéru i specifickou osobnost:

1) Roku 1994 natočil gotický horor Interview s upírem, vzniklý podle románu Anne Rice. Na rozdíl od režiséra Neila Jordana či druhé hlavní hvězdy snímku Brada Pitta si však Cruise knihu celou přečetl.

2) Je známý svou zálibou v běhání před kamerou. Za zmínku však stojí, že ve filmech vždy běží sám, nikdy s parťákem. Koneckonců i u kaskadérských kousků si dává záležet, aby ho nikdo nezastínil, a tak jich naprostou většinu provádí sám.

3) V roce 1988 si Cruise zahrál v nejlepším i nejhorším snímku roku. Rain Man dostal Oscara za nejlepší film, zatímco Koktejl si vysloužil Zlatou malinu pro nejhorší film.

4) Nechybělo mnoho a mohli jsme ho vidět u Marvelu – původně byl zvažován pro roli Tonyho Starka (neboli Iron Mana). Stejně tak se málem objevil v Matrixu místo Keanu Reevese či ve Střihorukém Edwardovi namísto Johnnyho Deppa.

5) Cruisovým vzezřením se inspirovali animátoři Disneyho, jelikož podle něj částečně vytvořili kresleného Aladina z roku 1992. Zároveň se Cruisovým vzhledem též inspiroval Christian Bale při hraní sociopatického narcise ve filmu Americké psycho.

6) Má fanoušky po celém světě, v jedné zemi (vedle USA) má však velmi speciální postavení. Cruise totiž během let navštívil Japonsko tolikrát, že 10. října 2006 země vycházejícího slunce slavila Den Toma Cruise.

7) Ve své vile má speciální místnost věnovanou jeho milovanému šermu. V minulosti tam rád trénoval třeba s Willem Smithem či Davidem Beckhamem, na jehož doporučení také dodržuje přísnou dietu, díky níž se udržuje ve skvělé kondici.

Drama Rain Man s Tomem Cruisem můžete vidět ve středu 27. července od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný