25. srpna 2020 14:00
redakce Prima Living

Tenkrát na Západě: Nejslavnější western všech dob byl zpočátku zklamáním. Proč?

Co napsat o snímku, který je v Česko-Slovenské filmové databázi dlouhodobě hodnocen jako jeden z úplně nejlepších? O snímku, jehož režisérem (i scenáristou) je Sergio Leone, a hudbu k němu, včetně nesmrtelného partu pro foukací harmoniku, složil Ennio Morricone?

V pátek od 20.00 na Prima MAX si můžete připomenout jeden z nejlepších filmů všech dob. Italský režisér Sergio Leone završil v roce 1966 svou známou dolarovou trilogii veleúspěšným snímkem Hodný, zlý a ošklivý, aby vzápětí – o dva roky později – představil veřejnosti ještě větší kasovní trhák. I když obdiv a uznání filmových fandů si western Tenkrát na Západě získal jen v Evropě, kde jeho původní stošestašedesátiminutová verze slavila neuvěřitelný úspěch. V Americe se promítala kratší stopětačtyřicetiminutová stopáž a snímek zde totálně propadl. Jestli to bylo právě onou kratší stopáží, absencí Clinta Eastwooda, představením „hodného hocha“ Henryho Fondy v roli hlavního padoucha či něčím úplně jiným, těžko říct. Faktem zůstává, že fandové v Evropě se jím kochali a kochají dodnes.

Slunce stojí vysoko nad hlavou a vítr prohání všudypřítomný prach prázdnými ulicemi osamělého městečka na Západě. Trojice mužů trpělivě čeká na vlak, kterým má přijet cizinec s přezdívkou Harmonika. Přijíždí si vyřídit staré účty s vůdcem místních banditů Frankem. Frankovi kumpáni mají jasný úkol: zlikvidovat Harmoniku dřív, než stačí napáchat škody. Jenže mlčenlivý muž, který to stejně dobře umí s koltem jako s foukací harmonikou, má jiné plány.

Filmový koncert, který před kamerou rozjíždí Henry Fonda (Frank) a Charles Bronson (Harmonika) a za kamerou diriguje Sergio Leone (režie) a Ennio Morricone (hudba), je takovou filmovou lahůdkou, že být ještě o půl hodiny delší, člověk by se přecpal k prasknutí. Skvěle natočený i zahraný král filmových westernů je vskutku mistrovský kousek, ze kterého celé ty tři hodiny nespustíte oči.

Co jste možná o filmu Tenkrát na Západě netušili…

  • Málo se ví, že Clinta Eastwooda objevil pro filmový svět právě italský režisér Sergio Leone. V roce 1964 ho tehdy jako prakticky neznámého herce obsadil do hlavní role westernu Pro hrst dolarů. Po velkém úspěchu následoval „druhý díl“ Pro pár dolarů navíc a celou trilogii s Eastwoodem, pro kterou se vžilo označení „dolarová“, zakončil Leone kultovním snímkem Hodný, zlý a ošklivý.
  • Anglicky se Leone nikdy nenaučil – tedy alespoň ne do té míry, aby angličtinu používal na place. Režíroval vždy italsky a jeho pokyny překládal tlumočník.
  • Jako první z Leoneho westernů se Tenkrát na Západě alespoň částečně natáčel v Americe.
  • Snímek patří k dvanácti nejoblíbenějším filmům Quentina Tarantina.

Geniální western Tenkrát na Západě uvidíte v pátek od 20.00 na Prima MAX.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný