7. září 2018 10:00
redakce Prima Living

Tchán jako Josef Bláha, takových moc není

Námět a scénář Jaroslav Dietl a k tomu plejáda českých herců v čele se skvělým Josefem Bláhou, Vlastimilem Brodským, Dášou Veškrnovou-Havlovou, Libuší Havelkovou a dalšími a dalšími. Milou českou komedii dýchající vesnickou pohodou si nenechte ujít ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.

Starý Vavřinec (Josef Bláha) je hlavou rodiny jaksepatří. Bez jeho neustálého dohledu by v chalupě nebylo o nic postaráno: manželka by správně neuvařila, půlka rodiny by prospala celé dopoledne a manželky jeho synů by jen celý den prolelkovaly. Snad jen nejmladší dcera Štěpánka (Dagmar Veškrnová-Havlová) je co k čemu, když jako jediná z rodu Vavřinců úspěšně složila maturitu a ukončila školu.

Činorodý tatínek s ní má velké plány, ale trochu mu je zkříží Štěpánčina známost (Svatopluk Skopal). To by ale nebyl „kácovský Richelieu“, aby se nechal touto drobnou překážkou vyvést z míry. Štěpánka půjde na vysokou, i kdyby se měl Vavřinec na hlavu postavit! Je to přece pro její dobro.

6 důvodů, proč si pustit Tchána

  1. Dialogy Josefa Bláhy a Vlastimila Brodského
  2. Sarkastické poznámky, kterými se špičkují Vlastimil Brodský (děda) s Josefem Bláhou, jsou jednoduše senzační. Je vidět, že oběma hercům tahle poloha vyloženě sedla.
  3. Komik Josef Bláha Komediální talent Josefa Bláhy nedostal moc příležitostí k tomu se prosadit, což byla věčná škoda. Všichni si asi vybavíme jeho zasmušilého inspektora Růžka z Hříšných lidí města pražského, kriminálníka Halíka z detektivky Na kolejích čeká vrah nebo šéfa cestovatelů v čase z Návštěvníků. Nikdo z nich ale moc důvodu k žertování neměl. Že Josef Bláha dokázal být i vynikajícím komikem, si uvědomíte až tady.
  4. Mladá a půvabná Dáša Veškrnová Její prozpěvování o dudku při krmení slepic z hlavy jen tak nedostanete.
  5. Osvědčený rukopis Jaroslava Dietla Nic, co by uráželo vkus inteligentního člověka, a na rok 1979 i překvapivě málo normalizace. Dokonce došlo i na hlášky typu „Kam čert nemůže, nasadí estébáka“.
  6. Režisér na houbách Režisér Zdeněk Míka byl kdysi jako ambiciózní mladý muž s komunistickými názory vyslán do Zlína, bašty kapitalismu, aby převychoval místní divadelníky. Tady ale na pilu tolik netlačil. Traduje se historka, že se každé ráno sebral, odešel do lesa na houby a film nechal točit kameramana.
  7. Pohodička Takhle se dřív na vesnici opravdu žilo – totálně v klidu a beze spěchu. A je docela fajn nechat to na sebe čas od času z bezpečí televizní obrazovky dýchnout.

Režie: Zdeněk Míka Scénář: Jaroslav Dietl Kamera: Jiří Stöhr Hudba: Ladislav Štaidl Hrají: Josef Bláha, Libuše Havelková, Vlastimil Brodský, Valerie Kaplanová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Svatopluk Skopal, Vladimír Krška, Karolina Slunéčková, Václav Sloup

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný