21. listopadu 2020 06:00

Táta v sukni: Komedie učinila z Robina Williamse milionáře, štěstí mu však nezajistila

Populární komik Robin Williams si v převleku za obětavou chůvu paní Doubtfireovou připsal jednu ze svých nejlepších rolí. Později ho však čekal tragický osud.

V pondělí od 20:00 se na Prima MAX objeví jeden klasický převlekový film. Americká rodinná komedie s Robinem Williamsem v hlavní roli, který se přestrojil za stárnoucí chůvu, jen aby mohl být se svými milovanými dětmi, se po svém uvedení do kin v roce 1993 stala celosvětovým hitem.

Velký úspěch zaznamenala i v ČR, mimo jiné i díky skvělému dabingu. Viktor Preiss, který propůjčil svůj hlas ústřednímu hrdinovi, za něj dokonce získal dabérskou Cenu Františka Filipovského. Není divu, že tento film diváci dodnes rádi vyhledávají při televizních reprízách.

Producentská odvaha

Robin Williams měl o motivaci postaráno, neboť se na snímku podílel i jako jeho producent, což pro něj byla premiéra. K ruce měl svoji tehdejší druhou manželku, se kterou předtím založil filmovou společnost. „Tento byznys mě vždycky lákal. Bylo ale jasné, že pokud se film nepodaří, bude to zároveň moje producentská derniéra,“ svěřil se v jednom z rozhovorů.

Obavy byly zbytečné, komedie z něj udělala multimilionáře. Rozpočet filmu činil 25 milionů dolarů, tržby přesahovaly více než 441 milionů dolarů. Film byl navíc oceněn Oscarem za nejlepší masky, získal Zlatý glóbus v kategorii nejlepší komedie a Williams k tomu i Zlatý glóbus za svůj herecký výkon. „Takový úspěch asi nikdo z nás neočekával,“ usmál se skromně herec.

Hrát ženskou postavu pro něj nebyl žádný problém, jen to proměňování byla dřina. Na make-upu loajální chůvy Doubtfireové se podílelo dvanáct profesionálních designérů. U maskérek a kostymérek trávil každý den zhruba pět hodin. A než se začalo točit naostro, vyzkoušel si, jestli jako dáma působí skutečně věrohodně. Zašel na nákup do obchodního domu a cestou se zastavil i v sexshopu, kde si pořídil velké dildo a další sexuální pomůcky. Smysl pro humor mu nikdy nechyběl.

Smutný konec klauna

Další roky už v jeho životě ovšem tak veselé nebyly. V době, kdy přemýšlel, že Táta v sukni bude mít pokračování a intenzivně začal pracovat na jeho realizaci, začaly ho sužovat vážné zdravotní problémy. Verdikt lékařů byl pro něj zdrcující. Byla mu diagnostikována pokročilá fáze demence s Lewyho tělísky – takzvanou DLB. Jedná se o nemoc na pomezí Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

Beznaděj se ve svých třiašedesáti letech rozhodl vyřešit po svém. Oběsil se. Když ho našli, visel na pásku upevněném ve dveřích, na zápěstích měl řezné rány a kousek od jeho těla ležel kapesní nůž. Přestože v minulosti holdoval drogám i alkoholu, pitva prokázala, že zemřel střízlivý. „Robin přicházel o rozum a uvědomoval si to. Dokážete si představit bolest, kterou cítil, když se sám rozpadal? Stále říkal: ‚Chci jen restartovat mozek‘,“ prozradila v dokumentu o jeho úmrtí jeho poslední žena Susan Schneiderová.

Komedii Táta v sukni uvidíte v pondělí od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný