10. listopadu 2019 15:55
redakce Prima Living

Tajemství hradu v Karpatech? Geniální scénář a skvostná symbióza hereckých es

Bezvadně domyšlené detaily typu horalského nářečí (Tož bitvu jsem presrál, ale dobro jsem se vyspál!), výborné hlášky a vtipné gagy, jemná ironie a vycizelovaný scénář. Zkrátka nezbývá než zavelet: vzhůru na čártův hrád, gde sa ďáli strášní skutkové! Ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.

Kdo by si po vyslovení jména této komedie nevybavil alespoň útržkovitě její děj a postavy? Fešného hraběte Teleke z Tölökö v podání Michala Dočolomanského, jeho lakonického sluhu Ignáce Vlastimila Brodského, naivní dceru hostinského a snoubenku lesního adjunkta Jaroslavu Kretschmerovou, jejího prostoduchého snoubence Jana Hartla, všehoschopného padoucha barona Gorce z Gorců Miloše Kopeckého, šíleného vědce Orfánika Rudolfa Hrušínského – a ve vyjmenovávání dalších hereckých es a jejich postav bychom mohli pokračovat dál a dál.

Legendární českou komedii, parodii na vědecko-fantastické verneovky, má na svědomí duo Oldřich Lipský a Jiří Brdečka a ani po téměř čtyřiceti letech od jejího vzniku jí není téměř co vytknout.

Symbióza všech hereckých osobností tu funguje jak víno a člověk má pocit, že se bavili nejen herci při filmování, ale i tvůrci při psaní a na výsledku je to vážně vidět.

V lesích Karpatského království leží vesnice jménem Vyšné Vlkodlaky a nad ní se tyčí tajemný hrad. Jeho majitel je podlý baron Gorc z Gorců, který sem unesl slavnou operní pěvkyni, primadonu Salsu Verde, a nyní ji zde vězní.

Shodou náhod si právě tuto bohem zapomenutou krajinu vybral vznešený hrabě Teleke z Tölökö, aby zde léčil pocuchané nervy. Nedávno přišel o snoubenku a lékař mu nařídil naprostý klid. Ve svazích pod hradem nachází hrabě v listí zahrabaného lesního úředníka Vilju Déziho, který mu poví o krásné dámě, již zde baron vězní. Hrabě v ní neomylně poznává ztracenou snoubenku a společně s Viljou se vydává na nebezpečnou cestu do hradu.

Co jste možná o filmu Tajemství hradu v Karpatech netušili…

Jedná se o celkem třetí spolupráci pánů Jiřího Brdečka a Oldřicha Lipského na scénáři. Před parodií Tajemství hradu v Karpatech společně napsali ještě komedii Adéla ještě nevečeřela (1977) a muzikálový western Limonádový Joe (1964).

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný