11. října 2021 06:00

Svatá čtveřice: Sourozenci Čermákovi jako manželský pár. Jak probíhalo natáčení jejich erotických scén?

Hitmaker Michal Viewegh spojil síly s Janem Hřebejkem a čtveřicí skvělých herců – a vznikla z toho velmi svérázná komedie nabitá erotickým jiskřením.

V pátek od 20:00 se na Prima MAX přesvědčíte, že komedie režiséra Jana Hřebejka natočená podle předlohy (a v tomto případě přímo scénáře) Michala Viewegha, je vždycky zárukou dobré zábavy. V případě filmu Svatá čtveřice tomu není jinak.

Specifická lokalita

Děj nás zavede na karibský ostrov, kde tráví dovolenou dvě manželské dvojice. Filmaři si pro natáčení vybrali jeden z tamních téměř neobydlených ostrovů, kde nejsou prakticky žádné silnice a počet oslů je v podstatě vyšší než počet lidských obyvatel. Strávili tam celkem dvanáct natáčecích dní. Území navíc předtím postihl hurikán, který zdevastoval i jediný hotel, co byl jakžtakž na úrovni.

„Potřebovali jsme, aby byli někde na samotě, což se v Evropě už skoro nedá zajistit, zároveň jsme chtěli ulomit hrot určité divácké závisti. Aby si neříkali, že to jsou lidé úplně jiného druhu než oni. Michal Viewegh stačil ostrov několikrát prokřižovat a scénář pak přizpůsobil tomu, co tam viděl. Hurikán se tak stal tím důvodem, proč se tam nakonec ty dva manželské páry vůbec ocitnou. Chlapi jsou vysláni zaměstnavatelem, aby tam likvidovali škody na elektrickém vedení a jejich manželky je doprovází,“ popsal režisér Hřebejk.

Dvojice manželské i sourozenecké

Hlavní manželské dvojice ztvárnil Jiří Langmajer s Marikou Procházkovou a paradoxně i Hynek Čermák se svou vlastní sestrou Viktorií Čermákovou. „O mužské dvojici jsem měl dost brzo jasnou představu. S Viktorkou Čermákovou, která je i výbornou divadelní režisérkou, jsem spolupracoval už před mnoha lety, kdy byla členkou divadelního souboru Kašpar,“ přiblížil Hřebejk.

Pro sourozence Čermákovy bylo ztvárnění manželského páru velmi specifické. Popasovali se s tím ale s nadhledem sobě vlastním. „My jsme vzali do hry to, že východiskem příběhu je určitá manželská únava, která se týká zejména jejich erotiky. Nevím, jestli bych uměl se skutečnými sourozenci rozehrát vážně míněnou erotickou scénu, ale určitou erozi manželského milostného života, to ano a s chutí. U toho jsme se všichni pobavili. Akorát Hynek s Viktorkou pak říkali, že by to měli utajit před rodiči, aby z toho neměli šok,“ prozradil s úsměvem režisér.

Vše se ale podle něj odehrávalo v rámci jasných pravidel. „Když se točí erotická scéna a není to nějaké softporno, tak se hodně markýruje. A v tomto filmu je to navíc v groteskní rovině. Kdyby sourozenci měli hrát milostnou spalující vášeň, tak by s tím asi mohli mít nějaký problém, ale tady hrají erotickou únavu. Snažili jsme se udělat tyto scény elegantně a vyhnout se klišé,“ dodal.

Jemně nemravná komedie

Svatá čtveřice má podtitul jemně nemravná komedie. Nejprodávanější český autor Michal Viewegh, který poprvé napsal scénář přímo pro film, si za výsledkem stojí. „Je to film o kamarádství a hlavně o lásce a touze, tudíž je tam i trocha erotiky, která k lásce a touze nevyhnutelně patří. Puritáni budou ovšem i tak asi pobouřeni,“ míní spisovatel. Hravý snímek o milostných škatulatech byl dokonce vybrán Mezinárodním filmovým festivalem v Torontu, který ho zařadil do programu věnovaného světové kinematografii.

Komedii Svatá čtveřice uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný