8. srpna 2020 06:00
redakce Prima Living

Surfařka: Odvážnou dívku postihla velká tragédie. Nakonec však dokázala pomoci i s filmem

Příběh natočený podle skutečné události nás zanese do vln Tichého oceánu a představí surfařku Bethany, která při útoku žraloka přišla o celou levou paži. Kritiky i diváky ceněný snímek nám ve vedlejších rolích rodičů představí Helen Hunt a Dennise Quaida.

V pondělí od 20.00 na Prima MAX uvidíte příběh mladé surfařky, která při útoku žraloka přišla o ruku. K události, která obletěla celý svět, došlo v roce 2003, když bylo Bethany Hamilton pouhých 13 let! Jenže i po tak vážné nehodě se dívka odmítla prkna vzdát. Film popisuje její nezlomnou vůli a odhodlání, s jakým se rozhodla pro comeback. S podporou svých dvou bratrů a rodičů, také vášnivých surfařů, se Bethany tři měsíce po nehodě postavila opět na start surfařského závodu. Jenže tentokrát pohořela.

S poznáním, že v životě jde i o jiné věci než vyhrávat závody na prkně, se Bethany nadobro rozloučila s kariérou. Rozdala prkna a odjela se svou učitelkou pomáhat do oblastí postižených tsunami. Setkání s lidmi, které potkaly skutečné životní tragédie, jí otevřela oči a pomohla dát jejímu životu nový smysluplný směr.

Možná jste o filmu Surfařka netušili, že…

  • Předlohou snímku se stala autobiografická kniha od Bethany Hamilton nazvaná Soul Surfer: A True Story of Faith, Family and Fighting to Get Back on the Board. Kniha vyšla v roce 2004, ale do češtiny bohužel přeložena nebyla.
  • Do snímku byla zakomponována i řada detailů ze života skutečné Bethany. Zahráli si tu například její rodiče (ve scéně v kostele sedí za Dennisem Quaidem a Helen Hunt, kteří ve snímku ztvárnili právě je – rodiče Bethany Hamilton). Před kamerou se objeví i samotná Bethany, a to jako dívka s krabicí ve scéně, ve které AnnaSophia Robb, filmová představitelka Bethany, rozdává jídlo obětem tsunami. Ve filmu si zahrál i pes surfařky.
  • Kromě kratičké role před kamerou zasahovala Bethany i do vlastního natáčení. Po zhlédnutí části popisují útok žraloka na svou osobu přesvědčila filmaře, aby tuto pasáž udělali trochu méně dramatickou. Podle jejích slov byli všichni účastníci útoku nebývale klidní.
  • Její volbou byl i casting herečky, která ve snímku hraje právě ji – AnnySophie Robb. Přesvědčila ji prý svým výkonem ve snímku Most do země Terabithia. Šest týdnů před natáčením spolu s AnnouSophií tvrdě trénovala, aby ji naučila základům surfování. Trénovat musel i Dennis Quaid, zatímco Helen Hunt už amatérskou surfařkou byla.

Sportovní drama Surfařka uvidíte v pondělí od 20.00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný