31. srpna 2020 10:00

Statečné srdce: Jak Mel Gibson nevědomky zažehl novou vlnu vlastenectví?

Historické drama inspirované skutečnou postavou Williama Wallace, kterého před kamerou ztvárnil Mel Gibson – tomu se podařilo i odvést poctivý kus režijní práce.

V úterý od 20.00 na Prima MAX startuje velkofilm, jenž v roce 1997 posbíral celých pět Oscarů – to je Statečné srdce. Příběh o povstání Williama Wallace ve válce za skotskou nezávislost se odehrává se na konci 13. století. Skotsko tou dobou bylo ne-úplně-košer způsobem anektováno Angličany pod vedením krále Eduarda I.

Jeden muž, William Wallace, inspirovaný stejnojmennou historickou postavou, se však postavil do vedení odporu a i přes tragický finiš způsobený zradou zažehl počátek skotské svobody... A to jak na plátně, tak i v reálu. Wallacův filmový příběh je cosi jako prekérie Johanky z Arku, jenom s větším množstvím mečů a prosekaných hrdel... Jako velkofilmový biják mu nechybějí tuny bitek znepřátelených armád a motiv boje za svobodu.

Zároveň je však snímek, mimochodem teprve druhý režijní pokus hlavního geroje Mela Gibsona, neméně zajímavý i tím, co způsobil po svém promítání. Prvně, Statečné srdce získalo celých pět Oscarů, včetně toho za nejlepší film – a to není špatné skóre na Gibsonův režijní skoro-debut (natočil před tím pouze drama Muž bez tváře).

Ale to zdaleka není vše! V následujících měsících a letech film rapidně zvýšit turismus ve vybraných částech Skotska (především tam, kde se odehrával), a mnozí jej dokonce považují za dílo, jež výrazně napomohlo znovu vzniku skotského hnutí za nezávislost.

Jen tak okrajově, jedná se už o druhý Gibsonův film, kterým zažehl novou vlnu vlastenectví. Gibsonův průlomový válečný film Gallipoli z roku 1981 totiž velmi podobně připomněl Australanům jejich vlastní epizodku z 1. světové války…

Není se co divit – ačkoliv má Statečné srdce víc historických nepřesností a zjednodušení než Bible, u historického památníku Williama Wallace ve skotském Stirlingu byla ještě v roce premiéry vztyčena socha nápadně připomínající filmového Mela Gibsona. A to včetně přítomného kiltu, jemuž v době Wallacova povstání zbývalo pěkných pár set let do vzniku a rozšíření... Je zkrátka cosi romanticky půvabného na Wallacově kauze.

Chcete vědět víc?

  • Hlavní inspirací děje není ani tak práce historiků, jako spíše báseň z 15. století (tj. 200 let po povstání) jménem The Acts and Deeds of Sir William Wallace.
  • Nejenže v době Wallaceho neexistoval kilt, ale totéž platí i pro dudy…
  • Naopak modré válečné pomalování se přestalo používat skoro tisíc let před skotským povstáním. Tehdy se s ním setkal Caesar u Keltů.
  • Z filmové bitvy o Stirling bylo natočeno úctyhodných 90 hodin materiálu. Na téhle pasáži se střihači náramně vyřádili!
  • A není se co divit. Řada bitev musela být natočena znovu, protože komparz při nich viditelně nosil hodinky, nebo dokonce sluneční brýle. Holt vojna není kojná...

Režie: Mel Gibson Scénář: Randall Wallace Kamera: John Toll Hudba: James Horner Hrají: Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan, Catherine McCormack, Angus Macfadyen, Brendan Gleeson, David O'Hara, Ian Bannen, James Cosmo, Sean McGinley Rok uvedení: 1995

Historickou epiku Statečné srdce uvidíte v úterý od 20.00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný