12. července 2018 08:02
redakce Prima Living

Srdečný pozdrav ze zeměkoule posílají Lasica a Satinský

Pokud občas rádi spočinete u staré dobré klasiky, která ani po letech neurazí, pak si Srdečný pozdrav nenechte ujít. Okouzlující ústřední dvojice Lasica–Satinský doplněná takovými osobnostmi české herecké scény jako Menzel, Kopecký, Lábus a další vás pobaví ve čtvrtek od 20.00 na Prima MAX!

Za doktorem Jánským, řadovým pracovníkem Ústavu pro styk s mimozemskými civilizacemi, přijede nečekaná návštěva. Přítomnost dvou přátelských mimozemšťanů za jeho dveřmi s hromadou dotazníků v aktovce ovšem milého doktora spíše deprimuje.

Vždyť komu by působilo radost, že byl vybrán jako dokonalý vzorek lidské průměrnosti a obyčejnosti?

A navíc právě pospíchá, musí do práce. Nechává tedy milé návštěvníky samotné u sebe doma a ti nelení a svůj průzkum planety Země začnou tím, že důkladně prozkoumají (a přitom zcela zdemolují) zařízení bytu nebohého doktora. Postupně poznávají pozemský život, a přitom nevycházejí z údivu.

Zjišťují třeba, že krumpáč nemá spouštěcí tlačítko a není řízen centrálně, nýbrž je poháněn pouze mechanickou silou. Socialistickou prací nadšení mimozemšťani během chvíle vykopou jámu nevídaných rozměrů, přesto život na Zemi a zejména rozmnožovací akt je pro ně stále nepochopitelný. Naivně glosují rutinní lidské úkony a nepochopitelnost našeho počínání a veškeré své objevy posílají zpět na rodnou planetu jako ne právě lichotivé „Zprávy o stavu civilizace“.

Až se dnešní člověk diví, že cenzura tehdejších let takto odvážnou kritiku (ne)ekologického smýšlení a technické „vyspělosti“ naší společnosti dovolila. A dostal se sem dokonce i Jára Cimrman!

Možná jste o filmu Srdečný pozdrav ze zeměkoule netušili, že…

  • Když Milan Lasica dostal od režiséra snímku Oldřicha Lipského telegram s dotazem, jestli by si nechtěl zahrát v jeho připravovaném snímku mimozemšťana, odpověděl: „Áno, lebo si tak už dlho pripadám.“
  • Prosadit si hlavní hereckou dvojici, pány Lasicu a Satinského, nebylo pro Oldřicha Lipského vůbec jednoduché. Oba zmínění pánové měli zakázáno filmovat a tento zákaz platil i po natočení Pozdravu.
  • Roli doktora Jánského si chtěl původně zahrát sám Oldřich Lipský. Pak ale viděl film Upír z Feratu a Jiří Menzel se mu tak líbil, že se roli rozhodl přeobsadit.
  • Jiří Menzel si coby doktor Jánský na procházce pohvizduje píseň Krásný hled je na ten boží svět. Stejnou píseň si pak o několik měsíců později pod jeho režijním vedením pohvizdoval Jaromír Hanzlík ve filmu Slavnosti sněženek.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný