4. července 2018 13:00
redakce Prima Living

Spatří ještě někdy Denní světlo? O tom rozhodne Sylvester Stallone!

Americký katastrofický film z roku 1996 se Sylvesterem Stallonem v hlavní roli. Je nutno ještě něco dodávat? Jestli chcete na chvíli vypnout a nechat si příjemně polechtat nervy, nalaďte si v neděli ve 21.50 na Prima MAX.

Jen tak pro zajímavost, tipnete si, kolik za tuto roli zkasírovala hlavní akční hvězda snímku? Celých 17 milionů dolarů. Vezmeme-li v úvahu, že celkový rozpočet filmu byl 80 milionů, na Sylvesterův honorář padla téměř čtvrtina všech utracených peněz. Ale zase který akční snímek se může pochlubit faktem, že v něm hraje slavný Rocky Balboa či Rambo?

Samotná zápletka není až tak neobvyklá. Náklaďáky nelegálně převážející barely s toxickým odpadem a zloději diamantů prchající v autě před newyorskou policií se nacházející v ten samý okamžik v tunelu pod řekou Hudson. Asi uhádnete, že to je značně výbušná kombinace. A taky že ano. V nepřehledné honičce zloději plnou rychlostí nabourají do tiráků s nebezpečným nákladem a způsobí smrtící explozi a následný požár. Oba konce tunelu se zhroutí a uvnitř uvězní několik cestujících: nepříliš úspěšnou autorku divadelních her Maddy (Amy Brenneman), známého horolezce Roye (Viggo Mortensen), postarší manželský pár, rodinu na prázdninách a skupinku mladých výtržníků.

Akorát v tu chvíli přijíždí k místu bývalý šéf newyorské záchranářské služby Kit Latura (Sylvester Stallone), který jako jeden z mála dokáže odhadnout reálné nebezpečí kolapsu celého tunelu. Ví, že pokud mají mít lidé uvnitř šanci na přežití, musí se dostat ven co nejdřív.

A tak se rozbíhá závod o záchranu lidských životů, ve kterém Kit nasazuje svůj vlastní a dobrovolně se labyrintem podzemních chodeb vydává do epicentra výbuchu hledat přeživší oběti a vyvést je zpátky na denní světlo.

Věděli jste o filmu Denní světlo, že…

  • Roli mladého výtržníka Vincenta uvězněného v tunelu obsadil Sylvesterův syn Sage Stallone. Sage se živil jako příležitostný herec a režisér nízkorozpočtových snímků a kromě Denního světla si s tátou zahrál ještě v pátém díle Rockyho. Bohužel v roce 2012 ve věku třiceti šesti let byl nalezen mrtvý ve svém domě v Los Angeles. Soudní pitva stanovila jako příčinu smrti zástavu srdce způsobenou infarktem.
  • Jeden z důvodů, proč Sylvester přijal tuto roli, byla (kromě zmiňovaného honoráře) i snaha překonat strach z uzavřených prostorů. S rolí ve snímku Cliffhanger (1993) zase souhlasil proto, aby překonal svůj strach z výšek.
  • Těsně po natáčení se nechal Sylvester slyšet, že toto je jeho poslední akční snímek, jelikož se na podobný žánr již cítí příliš starý. Nicméně v dalších letech natočil ještě šesté pokračování Rockyho, čtvrtého Ramba a tři pokračování Postradatelných.
  • Režisér Rob Cohen původně chtěl, aby hlavní roli Kita Latury obsadil Nicolase Cage. Šéfové filmového studia Universal měli ale pocit, že Sylvester zajistí filmu větší komerční úspěch.
  • Rob Cohen si ve snímku rovněž zahrál. Všimněte si mladého byznysmena ve scéně s Viggem Mortensenem na začátku filmu.
  • Natáčelo se v Itálii v Římě a všechna auta sem byla pro ten účel dovezena z Ameriky. Záběry výbuchu, po kterém se zbortí oba konce tunelu, byly ve skutečnosti filmovány na miniaturním modelu.

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný