13. března 2021 06:00

Sněženky a machři: Nákupy v Tuzexu a Brzobohatý dělal dojem na Duchoslava

Generační výpověď a rozpustilá zimní komedie v jednom. Radosti i strasti dospívající mládeže na začátku 80. let nepřestávají bavit ani dnes.

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte legendární zimní dobrodružství Sněženky a machři. Komedie o studentech, kteří odjíždějí na povinný lyžařský výcvik, se stala nesmrtelnou. Řada lidí se v tomto příběhu našla, neboť to samé kdysi prožívali na vlastní kůži. Režiséra Karla Smyczka čekal nelehký úkol. Vybrat ty správné dospívající hrdiny, kteří zaujmou, před kamerou nezklamou, budou umět trochu lyžovat a hlavně budou ukáznění a puberta s nimi nebude cloumat tak, že by tím mohli ohrozit natáčení. Nakonec měl ale šťastnou ruku.

„Vsadil jsem na herce i neherce, občas pomohla i náhoda. Například když nám jeden chlapec na konkurz přivedl několik adeptek. Svojí výřečností mě zaujal natolik, že jsem ho nechal natočit pár zkušebních záběrů. Byl výborný. Když nám pak navíc oznámil, že závodně lyžuje, nebylo co řešit. Jeho jedinou starostí bylo, zda mu kvůli natáčení napíšeme omluvenku ze školy. Byl to Jan Antonín Duchoslav, kterého jsme obsadili do role Vikyho Cabadaje,“ zavzpomínal s úsměvem režisér.

Nezvedená mládež

Natáčení na horách, daleko od rodičů, svádělo hereckou omladinu k nočním hrátkám. Smyczek se proto každý večer proměnil v hlídače. „Se štábem jsme do noci hrávali karty. Antonín Duchoslav pokaždé loudil, aby si s námi mohl zahrát, ale jelikož jsem se bál, aby mě neobral, nebylo mu to povoleno. Ve čtyři ráno jsem obcházel pokoje a kontroloval, jestli kluci nejsou u holek,“ přiblížil Smyczek, který se musel vyrovnat i s dalšími komplikacemi.

„Měli jsme smůlu na počasí, které moc zimní nebylo. Na horské boudě, kde jsme natáčeli, praskl kotel ústředního topení. Některé zimní záběry jsme pořídili až o několik měsíců později, kdy nám za lyžárnu posloužila barrandovská rekvizitárna. A nevyhnuli jsme se ani úrazům. Nejhorší prodělal Michal Petrov, který se v noční scéně, kdy studenti řádí před ubikací, z kopce rozjel na igelitovém pytli a najednou zmizel ve tmě. Pak byla slyšet rána, křik. Narazil do hrazení dole u vleku a skončil v nemocnici. To mi hodně zatrnulo.“

Tvůrci také museli sehnat v té době nedostatkové zboží – šmrncovní lyžařskou kombinézu pro postavu Mariky, kterou ztvárnila Eva Jeníčková. A to byl moc těžký oříšek. „Barrandovské studio nemohlo oficiálně nakupovat v Tuzexu, nemělo příděl bonů, takže se to muselo řešit jiným způsobem. Nakonec se podařilo sehnat jeden jediný kus. Náhradní jsme neměli. Nedovedete si představit ty nervy, aby se kombinéza během natáčení nijak nepoškodila,“ popsal režisér.

Mentor Brzobohatý i smutný osud

Jen slova uznání a chvály měl pro Radka Brzobohatého, který ztvárnil vedoucího lyžařského kurzu, neoblíbeného profesora Kardu. „Byl úžasný. Velký profesionál, skvělý a obětavý člověk. Když jsme se třeba dozvěděli, že pro nás dolů nemůže přijet objednaná rolba, hodil si na rameno baterii od kamery a vlekl se s ní přes zasněžené pláně. S tím se člověk skutečně jen tak nesetká.“

Hezké vzpomínky na legendárního herce má i Jan Antonín Duchoslav. „Radek v době natáčení se svou manželkou Hankou Gregorovou zrovna čekal syna Ondru. Přišlo mi, že se ve mně tak trochu zhlédl a měl mě jako svého. Staral se o mě, radil mi, byl mým mentorem a pomáhal mi,“ svěřil se herec.

Doma přitom z jeho filmování tehdy nebyli příliš nadšeni. „Moje máma mi to natáčení chtěla zatrhnout. Sama kdysi studovala DAMU, kam se dostala bez protekcí, jenom díky svému talentu. Ve třetím ročníku ale otěhotněla a rozhodla se, že bude vzornou manželkou a oddanou matkou v domácnosti. Školu už pak nikdy nedodělala. Kladla mi na srdce, abych se věnoval hlavně škole,“ přiblížil Duchoslav.

Tragický osud potkal představitele vedoucího horské boudy Karla Kováře, který mimo jiné režíroval dva celovečerní filmy, například i slavnou detektivku Past na kachnu. Pět let po natáčení spáchal sebevraždu. Bylo mu pouhých třiačtyřicet let.

Komedii Sněženky a machři uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX nebo si ji můžete přehrát on-line v naší Videopůjčovně.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný