23. března 2021 06:00

Smrt talentovaného ševce: Bouškovou před natáčením potkala tragédie, Kodet se zachoval velkoryse

Natáčení kriminálky Smrt talentovaného ševce provázela celá řada specifik – od rodinné tragédie Jany Bouškové až po gentlemanské chování Jiřího Kodeta.

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte oblíbenou českou detektivku, jejíž natáčení ovlivnila tragická událost. Těsně před první klapkou se herečce Janě Bouškové, která měla představovat výraznou roli průvodkyně Lídy Muršové, přihodila tragická událost – pouhý den po jejích narozeninách nečekaně zemřel její manžel, herec Petr Svojtka. Bylo mu pouhých pětatřicet let a spolu měli teprve dvouapůlročního syna Jana.

Práce v oparu tragiky

„Pořád se píše o tom, že byl opilej, machroval, nastoupil na spojovací oj tramvaje, z ní spadl a tramvaj ho přejela. To je prostě blbost! Jediný problém byl v tom, že on chudák strašně špatně viděl, a to ho v tu chvíli bohužel stálo život. Nastoupil, kam neměl,“ zavzpomínal na svého kamaráda Jiří Krampol.

Režiséru Janu Schmidtovi dalo hodně práce přesvědčit vdovu po zesnulém herci, aby v takovém okamžiku a citovém rozpoložení natáčení nezrušila. Nakonec se mu to přece jen podařilo. „Myslím, že Jana toho nikdy nezalitovala, protože ji práce dostala z tragické nálady a pomohla jí to těžké období překonat velmi rychle,“ popsal tehdejší dění Martin Faltýn, který u tohoto filmu působil jako asistent režie.

Boušková jeho slova potvrzuje. „Co se týče mých filmových rolí, nejraději vzpomínám na Smrt talentovaného ševce. A to i přesto, že jsem prožívala dost těžké období. Dva měsíce před natáčením mi zemřel manžel a já ovdověla. Naše malé dítě mi během natáčení hlídala maminka, ale herečtí kolegové v čele s Jiřím Kodetem a štáb mi tyto krušné chvíle pomohli překonat a já jsem alespoň na chvíli zapomněla,“ prozradila herečka.

Nečekaně přátelská atmosféra

Velkou výhodou pro filmovou výrobu bylo, že se všechny záběry odehrávaly na jednom místě – v lokalitě na zámku Opočno. „Probíhalo to tak, že jsme se v osm ráno probudili, v půl deváté zašli do zámecké restaurace na snídani a v devět nula pět vyšli před restauraci a byli jsme rovnou na place. Jezdili jsme tam autobusem vždy na pět pracovních dní sem a tam a brzy řady pasažérů prořídly, protože mnoho členů štábu prostě zůstávalo v Opočně přes víkend. Pokud vím, bylo zde díky tomu započato nejedno robátko... A asi to bylo nějakým zvláštním fluidem celého místa, protože mám v živé paměti, jak ředitel místní školy někomu ze štábu vyprávěl, jak zděšeně při lékařské kontrole zjistili, že skoro třetina žákyň 9. třídy už nejsou panny! Dneska by to asi nikomu pomalu nepřišlo zvláštní, ale tehdy byl rok 1982,“ přiblížil asistent režie ve svém blogu na idnes.cz.

Na place prý po celou dobu panovala velmi přátelská atmosféra. „Režisér Jan Schmidt si do menších rolí nadiktoval své kamarády, takže se tam sešla skvělá parta, všichni se znali a všude byla naprostá shoda. Vzpomínám, jak se mi dokonce i skriptka svěřovala: ‚Ten Honza se změnil. Dřív to byl takovej pedant a protiva a najednou je v pohodě.‘ Všechno do sebe zapadalo,“ dodal Faltýn.

Velkorysý Kodet

Netradiční zážitek prožil s Jiřím Kodetem, který ztvárnil hlavní roli kapitána Exnera. „Byl to gentleman, který měl v sobě nepopsatelnou vnitřní noblesu. Byl zrovna čtvrtek a v Opočně, kde jsme natáčeli, přivezli do prodejny s gramofonovými deskami dvojalbum orchestrálních nahrávek písniček Voskovce a Wericha. Stálo dvě stě korun, já byl ale bez peněz. Prodavačka věděla, že budou hned pryč, ale byla ochotna mi jedno elpíčko schovat do večera,“ vylíčil asistent režie.

Jediná šance, jak potřebný obnos narychlo získat, bylo přemluvit pokladníka filmu. U něj ovšem nepochodil. „Pak jsem ho ale uviděl, jak mluví s panem Kodetem a domlouvají se, že mu poskytne zálohu na honorář. ‚No, potřeboval bych tak čtyři sta korun,‘ pravil mu zrovna herec. Vpadl jsem neomaleně do jejich rozhovoru a snažil se pokladníkovi celou svou situaci znovu vysvětlit. On mě ale utnul, odmítl se se mnou bavit a obrátil se zpátky na Kodeta. ‚Tak kolik, že jste říkal, že potřebujete, Mistře?‘ ‚No... Tak teda šest set,‘ pronesl Kodet. Když ty peníze dostal, natáhl ke mně ruku se dvěma stovkami a prohlásil: ‚Na! A nemusíš mi to vracet.‘ Takový to byl člověk,“ zavzpomínal s úctou na slavného herce Faltýn.

Role detektiva Kodetovi náramně sedla a zahrál ji velmi osobitě. Jako kapitán Exner měl natočit ještě několik dalších filmů, nakonec k tomu ale nikdy nedošlo. „Táta se s komunisty nebavil, byl proti režimu, takže se dost často stávalo, že kvůli tomu nemohl točit. Autor a spisovatel Václav Erben byl z něj nadšený a chystal pro něj zadaptovat další své detektivní příběhy. Z pokračování bohužel sešlo, přišlo nařízení shora,“ prozradila dcera Jiřího Kodeta Bára.

Kriminálku Smrt talentovaného ševce uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný