27. srpna 2020 14:00

Slunce, seno, erotika: Proč Dejdar a Kaiser málem skončili v italském vězení?

Závěr trilogie Zdeňka Trošky se natáčel těsně po revoluci a v lecčem tak završil tuzemskou socialistickou mentalitu. Herce totiž na západě čekalo velké vystřízlivění.

V neděli od 20.15 na Primě se završí jedna naše slavná trilogie. Část legendární komedie se natáčela v Itálii, kam herecké osazenstvo s celým štábem a technikou vyrazilo společně jedním autobusem. Už samotná cesta stála za to.

„Když jsme se blížili k hranicím, byly asi dvě hodiny v noci a mě najednou napadlo, jedeme tam přece pracovat, máme na to vůbec povolení? Samozřejmě, žádné nebylo. Tak jsme trnuli hrůzou, co s námi celníci provedou,“ vylíčil Martin Dejdar, představitel Itala Bernarda.

Cesta na vysněný západ

Nezbývalo nic jiného než vymyslet plán, jak zabavit celní správu, aby mohli bez problémů projet dál. „Jirka Lábus vyskočil z busu začal zpívat italské árie a Jarka Kretschmerová k tomu tančila. Celníci zpočátku nechápavě zírali, ale pak se začali bouřlivě smát a plácat se po kolenou. Mezitím autobus pomalu v tichosti projížděl hranice. Když byl za závorou, Jirka s Jarkou do něj naskočili, zamávali jsme jim a odjížděli rychle pryč,“ prozradil Dejdar.

Film se natáčel krátce po revoluci, kdy každý přemýšlel, jak něco vydělat. A cesty na Západ chtěl využít i herec Luděk Kopřiva. „Zašel za mým otcem, který v komedii hrál italského prezidenta družstva. Dlouhá léta byl námořník, tak si Luděk myslel, že mu poradí ze všech nejlíp. To si chudák dal… Táta mu řekl, ať do Itálie přiveze americké cigarety, že je tam nemají, utrhají mu za to ruce a bude v balíku. Tak sebou skutečně táhl asi patnáct kartonů. Když jsme tam přijeli, zašel za šéfem hotelu, ve kterém jsme byli ubytovaní a sdělil mu, jaký poklad pro něj má. Ten na něj samozřejmě koukal jako na blázna a z obchodu nic nebylo... Takže celý ten pobyt kouřil štáb ‚Ameriky‘ zadarmo,“ zavzpomínal s úsměvem herec, který během natáčení v Itálii málem skončil v žaláři.

Nepříjemné trable

„Před odjezdem z Čech nám dala Valerie Kaplanová, představitelka babičky v posteli, dvacet kanadských dolarů, které snad od roku 1950 skladovala v trezoru v bance, abychom si tam za ně něco koupili. Tak jsme je šli po příjezdu s Oldou Kaiserem vyměnit. Bankéř ze směnárny tu bankovku vzal, projel ji tím svým přístrojem, najednou se ozval alarm, za pět minut dorazili policajti a odvedli nás na služebnu. Ukázalo se, že ty peníze jsou falešné. Naštěstí nás pak pustili, protože se jednalo jenom o malou sumu. Paní Valérii jsme pak koupili láhev, ale nikdy jsme jí o tom, že ty peníze, které si léta pyšně střežila, byly falešné, neřekli,“ uvedl Martin Dejdar.

Helena Růžičková během svého života vzpomínala na nepříjemnou událost, která tam potkala jejího syna Jiřího. „Když šel v hotelovém pokoji do sprchy, kvůli té horké vodě tam nějak nabobtnal a nemohl pak projít přes ty úzké dveře, které tam ti vychrtlí Italové měli. Říkala jsem si, ještě jsme se ani nezabydleli a už taková ostuda... Vypadalo to, že budou muset vylomit dveře a vybourat kus zdi, aby se náš nahý Jiříček dostal z koupelny ven. Takže erotiku jsem tam měla i v soukromí,“ přiblížila herečka.

Komedii Slunce, seno, erotika uvidíte v neděli od 20.15 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný