20. srpna 2020 14:00

Slunce, seno a pár facek: Proč Helena Růžičková brutálně zbila svou dceru?

Známé pokračování vznikalo v trochu náročných podmínkách, Zdeněk Troška se však postaral, aby bylo tentokrát po jeho. Jak se natáčela slavná fackovací scéna?

Po obrovském úspěchu komedie Slunce, seno, jahody přišlo pokračování. Přestože to původně nebylo v plánu, z děje se vytratila hlavní postava: Šimon Plánička v podání herce Pavla Kikinčuka. Režisér Zdeněk Troška s ním sice počítal dál, ale on se na další natáčení bez omluvy nedostavil.

Trable s obsazením

„Došlo bohužel k nedorozumění mezi mnou a produkcí a já termín prošvihl. Když jsem měl být na place, užíval jsem si s rodiči dovolenou u berlínských jezer. Pak jsme si to se Zdeňkem všechno vysvětlili. Mrzelo nás to oba. Nakonec se neúčast mojí role ve filmu vysvětlila tak, že vykonává základní vojenskou službu,“ prozradil nám Kikinčuk.

Komedii Slunce, seno a pár facek si můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Režisér byl nucen udělat změnu i v obsazení babičky v posteli. Erna Červená, která ji hrála v prvním díle, zemřela, a tak místo ní nastoupila Valerie Kaplanová. Z nových tváří přibyla postava svérázného doktora Káji Kroupy, kterou ztvárnil neherec Josef Stárka, jenž pracoval v nočním gay klubu. Původně ji přitom měl hrát Oldřich Kaiser.

„Pepíček mi pochválil první díl Slunce, seno, jahody, ale neopomněl přitom dodat, že kdyby tam hrál on, bylo by to ještě o dost lepší. Vzal jsem ho tedy za slovo a slíbil, že ho do pokračování obsadím a on bude moc ukázat, co v něm je. Nevěřil mi, myslel si, že si dělám srandu a mávl nad tím rukou. Teprve, když mu z Barrandova přivezli scénář, došlo mu, že si legraci opravdu nedělám,“ zavzpomínal s úsměvem Zdeněk Troška.

Facky všude kolem

Nejnáročnější scénou z celé komedie byla ta závěrečná, fackovací. Točila se čtyři dny v kuse a na pokyn režiséra se nikdo nesměl šetřit, takže padaly opravdové rány. Nejvíce v ráži byla Helena Růžičková, která si přitom vyřizovala své účty. Dceři Blaženě, kterou ztvárnila Veronika Kánská, uštědřila takovou facku, až dívka vzala druhou o zem. Důvod? Růžičková neměla ráda štíhlé dívky!

S chutí se vyřádila i na Olegu Reifovi, jenž představoval otce Šimona Pláničky, neboť se jí nelíbily jeho politické názory. Rvala se tak srdnatě, až si při pádu na zem způsobila těžká poranění. Všude po těle pak měla samou modřinu. Nejlépe na to vyzrál herec Stanislav Tříska alias Škopek. „Zachránili nás místní dobré duše. Na plac propašovali láhev kořalky, kterou jsme potají pili a pak už nám bylo všechno jedno,“ popsal s úsměvem náročnou scénu, při které některým aktérům tekla krev. Výsledek stál však opět za to.

Masivní úspěch

V roce 1989 šlo o bezkonkurenčně nejnavštěvovanější film v tuzemských kinech, kde ho viděly téměř čtyři miliony lidí. Jen na slavnostní premiéru, která se uskutečnila v letním amfiteátru v Plzni, přišlo třiatřicet tisíc diváků. Tímto výsledkem tak zachránil v té době krachující barrandovská studia.

Pokračování Slunce, sena vzniklo na přání lidí, ten tlak od nich byl velký, takže za mnou z Barrandova přišli, abych to natočil. Řekl jsem jim, že mi jako u ‚Jahod‘ zase půlku filmu vystříhají, takže nechci něco točit do luftu. Na to konto mi slíbili, že mi dávají slovo, že to nechají tak, jak to přinesu. A skutečně to tentokrát dodrželi,“ uzavřel režisér Zdeněk Troška.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný