1. prosince 2020 06:00
Gabriela Gabrielová

Skrytá čísla: Nenápadná matematička dojemně reagovala na zájem filmařů

Dějiny jsou plné neuvěřitelných příběhů, které stojí za to vyprávět. Jedním takovým je bezesporu příběh tří afroamerických matematiček, které významně přispěly k úspěšnému vypuštění prvního amerického astronauta na oběžnou dráhu kolem Země.

Ve středu od 20:00 na Prima MAX uvidíte jeden zásadní exkurz do historie. Píše se rok 1961 a USA a Rusko závodí s časem o to, kdo jako první vyšle člověka na oběžnou dráhu kolem Země. Rusové mají zřejmý náskok. Major Gagarin jako první muž obletí zeměkouli a v pořádku se vrátí na Zem. NASA dochází trpělivost.

Tým Ala Harrisona (Kevin Costner) hekticky pracuje na vyslání amerického kosmonauta a vědci Harrisonova týmu jsou v práci ve dne v noci, aby dohnali ruský náskok. V této atmosféře je do týmu přidělena Katherine Johnson, brilantní matematička, která má kontrolovat výpočty ostatních vědců. Katherine je černoška, čerstvá vdova, která jen s pomocí své matky vychovává dvě dcery.

Pro NASA pracují i další její dvě kamarádky: Dorothy Vaughan, neoficiální šéfová černošských matematiček, a Mary Jackson, žena s geniálním technickým myšlením. Ač jsou všechny tři velmi talentované, ostatní bělošské kolegy musí neustále přesvědčovat o svých schopnostech, a navíc se potýkají s ponižujícími podmínkami, které černochům přikazují například chodit na jiné záchody nebo pít ze speciálních kelímků.

Harrisonovi jednoho dne rupnou nervy a vyjede na Katherin. Není mu jasné, kam neustále odbíhá a proč se tak dlouho nevrací, když celý tým potí krev. Katherin se neudrží a hezky od plic šéfovi sdělí, jaké to je lítat na záchod do jiné budovy, chodit chodbami jen pro „černé“ a muset pít ze speciálního nádobí. Šokovaný Harrison, který o těchto praktikách neměl ponětí, se zaslouží o to, aby segregační systém v NASA byl zrušen a Katherin i ostatní černošské kolegyně se staly plnohodnotnými zaměstnanci.

O pár měsíců později dochází k úspěšnému vyslání prvního Američana, astronauta Johna Glenna na oběžnou dráhu kolem Země (přesně v únoru 1962). A bez pomoci těchto vědkyň, matematiček a počítačových programátorek by se to neobešlo.

Možná jste o filmu Skrytá čísla netušili, že…

  • Skutečná Katherine Johnson absolvovala střední školu ve věku pouhých čtrnácti let a s vysokou byla hotová v osmnácti.
  • Před začátkem natáčení navštívil režisér Theodore Malfi s herečkou Taraji Henson, představitelkou Katherine, skutečnou Katherine Johnson v jejím domě ve Virginii. Osmadevadesátiletá vědkyně si s nimi povídala o letech strávených v NASA, prohlíželi si alba s fotkami dětí a vnoučat a Katherine prý několikrát pronesla: "Nevím, proč děláte film o mně. Dělala jsem jen svoji práci."
  • Snímek se dočkal tří nominací na Oscara v kategoriích nejlepší film, nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Octaviu Spencer aka Dorothy Vaughan a v kategorii nejlepší adaptovaný scénář

Drama Skrytá čísla uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný