2. ledna 2018 21:39
Gabriela Gabrielová

Síla odvahy v hlavní roli francouzského příběhu z II. světové války

Síla odvahy - upoutávka

Kvalitní špionážní vojenské drama francouzské produkce, ze kterého vám v paměti nejvíc utkví herecké výkony Sophie Marceau a Julie Dépardieu. V rámci válečného žánru je téma ženského odboje (i pohled na něj) velmi příjemné zpestření. Dívejte se ve středu ve 20.00 na Prima MAX.

Pohled na střílející ženské hrdinky je často u diváka provázen pocitem studu, ale tady se naštěstí nedostaví. Postavy (i příběh) jsou dostatečně silné na to, aby po celou dobu udržely vaši pozornost a vy se neubráníte, abyste jim po chvíli naprosto nepropadli. Jsou sexy, odvážné, umí to se zbraněmi a fašistické lumpy kosí s největší potěchou. I když akce často balancuje na hraně uvěřitelnosti, snímku to rádi odpustíte, jelikož vám v jednom dechu s tím nabídne i dostatečnou porci erotiky, odvahy, zrady, mučení a stříleček, až si říkáte, kde vůbec byli francouzští muži?

Píše se květen 1944. Britské vojsko před časem do Normandie vyslalo geologa, aby prozkoumal pláž, kde se americká vojska chystají vylodit. Jenže geolog byl zraněn, zatčen a nyní je držen nacisty v zajetí a s ním i životně důležité informace. Co teď? Komu by se chtělo z poměrně bezpečné, neokupované Anglie do epicentra války a ještě k tomu na sebevražednou misi s nejistým výsledkem? Ženy, ano musí to být ženy, které v uniformách zdravotních sester odvezou zraněného kolegu do bezpečí a zabijí německého plukovníka SS Heindricha. Jenže tento plán má drobnou vadu. Britský odboj žádnou ženskou jednotkou nedisponuje. A tak vznikne skupina „dobrovolnic“ narychlo posháněných po celé Anglii.

Louise (Sophie Marceau) je vdova po vůdci odboje, která prošla střeleckým výcvikem. Jeanne (Julie Dépardieu) je tvrdá holka, která se nerozpakuje zabíjet. Někdejší showgirl Suzy bývala Heinrichovou milenkou. Gaëlle je odbornice na výbušniny, která zoufale touží po akci. A Maria je italská šlechtična, která v utajení pracuje pro francouzský odboj. Jenže odhodlání, statečná srdce a jakýs takýs trénink nestačí. Náckové nejsou koťata a mise se – přirozeně – zkomplikuje a přeroste v boj na život a na smrt.

Věděli jste, že…

Příběh pěti žen, které se staly hrdinkami, byl inspirován skutečným osudem Lisy Villameur, jež byla v letech 1942 až 1945 členkou SOE (Special Operations Executive) – tajné britské vojenské organizace působící za druhé světové války.

Režie: Jean-Paul Salomé Scénář: Jean-Paul Salomé, Laurent Vachaud Kamera: Pascal Ridao Hudba: Bruno Coulais Hrají: Sophie Marceau, Julie Depardieu, Marie Gillain, Déborah François, Moritz Bleibtreu, Vincent Rottiers, Julien Boisselier, Robin Renucci, Xavier Beauvois, Conrad Cecil, Maya Sansa Rok uvedení: 2008

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný