17. března 2021 16:12

S tebou mě baví svět: Jak se na plac pašoval zakázaný alkohol a co všechno tropil Satinský?

Veselohra S tebou mě baví svět baví i po čtyřech dekádách od premiéry. Skvělá atmosféra na place se zjevně promítla i do filmu.

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte rodinný film režisérky a scenáristky Marie Poledňákové, který byl v televizní divácké anketě právem vyhlášen českou komedií století. Přestože se jednalo o její první snímek určený pro kina, už během natáčení hercům docházelo, že pracují na něčem mimořádném.

„Pamatuji se, že ti z nás, co měli zrovna pauzu, stejně stáli za kamerou, dívali se na ostatní a řvali smíchy. Sešla se tam skutečně báječná parta lidí, v čele s mým filmovým manželem Julou Satinským, který byl pořád plný energie. Prostě nejlepší parťák, jakého jsem si mohla přát. Myslím, že ta pohodová atmosféra, která po celou dobu mezi všemi panovala, se musela nějak projevit. Asi jsme to trochu přenesli i na televizní diváky,“ prozradila herečka Jana Šulcová, představitelka postavy Kateřiny Horákové, která jí byla psána přímo na tělo.

Jak na děti?

Natáčet s dětmi prý občas bylo náročné, ale vždycky se vše zvládlo s úsměvem a bez křiku. Hodně se přizpůsobovalo Matýskovi, který byl ještě miminko. Když usnul, prostě musela být pauza. „Nás jako filmové rodiče děti oslovovaly jako půl-táto a půl-mámo. Myslím, že jsme si vytvořili hezký vztah, dodnes se spolu nepravidelně setkáváme a máme se rádi,“ uvedla herečka.

Když ale děti přece jen zazlobily, obvykle to s nimi řešil Satinský, který přitom vlastní potomky ještě neměl. Uměl to s nimi ale úžasně. Pořád si s nimi hrál a vymýšlel pro ně různé hry. „Jednou to ale přepískly, tak trochu zvýšil hlas a povídá: ‚Tak, děti, a bude ticho a tobě, Dášenko, chci říci, že v roce 2010 si tě vezmu za ženu!‘ Ona zkoprněla a odpověděla mu, že ho nechce, že je moc starej a tlustej. Jula ale pokračoval dál: ‚Já ale pro tebe přiletím soukromým tryskáčem a budu v balíku,‘ mrkl na ni. Dášenka chvíli přemýšlela a pak si ho najednou začala předcházet. ‚Nechceš donést kafe, nemůžu ti přinést něco ze šatny?‘ Jula si dal vítězoslavně ruce v bok a povídá mi: ‚Janičko, právě teď jsem pochopil, že žena je vyvinuta už v pěti letech.‘ Právě tolik tehdy bylo Dášence,“ zavzpomínala s úsměvem Šulcová.

Chytře uklizené zásoby

Natáčení na horách mezi pánským hereckým osazenstvem doslova vybízelo k porušování životosprávy, a tak režisérka Poledňáková nastolila přísná pravidla. Zakázala pít alkohol, a dokonce prováděla kontroly, zdali někdo u sebe tajně neschovává nějakou tu lahvinku. Herci ji ale přelstili. Alkohol schovávali dětem do baťůžků. Traduje se, že Satinský denně vypil flašku borovičky a do ní si kvůli svým žaludečním problémům sypal černé koření.

„Točili jsme za 160 korun denně, ale stejně jsme to všichni milovali a drželi pohromadě. Jula, aby na poměrně dlouhém natáčení tohoto filmu i trochu neprodělal, po nocích na hotelu překládal z maďarštiny. Taková tehdy byla doba. Ale co jsme při tom natáčení tenkrát prožili, to se nedá penězi vůbec vyvážit,“ mávla rukou herečka.

Herec bolest necítí

Ráda vzpomíná i na slavnou scénu, kdy v horské chatě proletěla odpadní rourou. „Točilo se to tři dny na různých místech. V ateliéru, jak si jdu přečíst ten lístek a propadnu se. Na jedné chalupě, jak padám tou dírou přes uhlí. A na další chalupě, kde se odehrával hlavní děj, jak jsem vypadla ven. Ze všeho nejstrašnější byl ten pád na uhlí. To bolelo opravdu hodně, ale herec při práci fyzickou bolest nevnímá. Myslím, že se to povedlo a kdykoliv to vidím, vždycky mě to spolehlivě pobaví,“ prohlásila Šulcová.

Ve filmu si zahrál i její skutečný dům. „Režisérce Marii Poledňákové se líbil i jeho interiér. Tak ho okopírovala a podle toho nechala postavit v ateliéru. U nás doma se točil ten poslední záběr, závěr filmu, jak stojím před brankou,“ přiblížila herečka a přidala historku, která se odehrála asi rok po natáčení.

Nezvedný Satinský

V pět hodin ráno na letišti v Ostravě se náhodně potkala se Satinským. A opět to stálo za to. „Měl na sobě ještě šaty z toho filmu, které si odkoupil, aby pak nemusel stát někde u krejčího, a v ruce svíral igelitovou tašku. Ze zvědavosti jsem se zeptala, co v tom má a on že dárek pro manželku Olgu. Nahlédla jsem do ní a tam byla jeho latexová hlava, doslova k nerozeznání od něj. Když ta taška projela po zavazadlovém rentgenu, celník se strašlivě vyděsil. Pouštěl si to pořád dokola a nemohl uvěřit tomu, co vidí. My s Julou jenom řvali smíchy. To byl prostě celý on,“ prozradila.

Na komedii století rád vzpomíná i herec Pavel Nový, který je už posledním žijícím „tatínkem“. „Když jsme točili na horách a bylo volno, tak po večerech jsem běhal a cvičil, Vašek Postránecký hodně četl a Jula Satinský popíjel. Ale to my vlastně všichni,“ popsal s úsměvem. „Je to můj nejslavnější film, ve kterém jsem hrál a nic už to asi nepřekoná. Za natáčení jsem tehdy dostal sedm a půl tisíce korun, což sice není moc, ale pořád mi chodí peníze za každou reprízu. Zhruba osm a půl procenta z té částky,“ svěřil se v pořadu 7 pádů Honzy Dědka na TV Prima.

Komedii S tebou mě baví svět uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX nebo si ji můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný