15. listopadu 2020 06:00

Rumburak: Lábuse poznávali po celém světě, Jeníčková v průběhu natáčení zkolabovala

Pohádkový Rumburak se po úspěchu seriálové Arabely dočkal i vlastního filmu. Pro Jiřího Lábuse se jednalo o ikonickou roli, na kterou fanoušci dodnes nezapomněli.

V úterý od 11:15 se na Primě na chvíli vrátíme do našeho dětství. Populární seriál pro děti i dospělé Arabela (1980) zrodil nepřehlédnutelného pohádkového zloducha Rumburaka, který si o čtyři roky později vysloužil vlastní celovečerní film. Podepsána je pod ním sehraná a osvědčená dvojice Václav Vorlíček a Miloš Macourek.

„S obsazením tohoto čaroděje druhé kategorie jsme si dlouho lámali hlavu. Bylo to asi nejobtížnější hledání, co jsem kdy zažil. Byla to negativní postava a já nakonec sáhl po Jirkovi Lábusovi, který u lidí budil spíše sympatie. Takže to dopadlo tak, že negativní postava s negativními vlastnostmi se stala u diváků tou nejoblíbenější. I proto jsem usoudil, že by byla škoda tento potenciál nevyužít. A tak po Arabele vznikl film pouze o Rumburakovi,“ přiblížil během svého života Vorlíček.

Role navěky

Jiřímu Lábusovi tato pohádková bytost změnila život. „Dodnes mi ji lidé připomínají, přitom od natáčení uplynulo už tolik let, což svědčí o tom, že ji mají stále v paměti. Fanoušky této postavy jsem potkal až na Tchaj-wanu. Přicházely mi stovky dopisů nejen z tuzemska, ale i zahraničí, od Francie po Německo. Občas dochází i k humorným situacím. Jeden pán v tramvaji mi nedávno přiznal, že se mě v dětství bál. Nebo šla kolem mě trojice Romů a jeden z nich povídá: ‚Ty vole, Rumburak! On ještě žije?‘ I to se stává. Musím říct, že v souvislosti s tímhle čarodějem už mě nepřekvapí nic. Natočil jsem desítky jiných rolí, ale nadosmrti už zůstanu Rumburak,“ popsal s úsměvem Lábus.

Přestože v pohádkové komedii měl výraznou roli i jeho nerozlučný parťák Oldřich Kaiser, na place se spolu ani jednou nepotkali. „Těšili jsme se na sebe, ale vždycky jsme se míjeli. Každý jsme hráli v jiných scénách,“ pokrčil rameny herec.

Náročný program

Představitelku mladé bruslařky Helenky ztvárnila Eva Jeníčková, která měla kvůli roli problémy. „Studovala jsem tehdy na DAMU a bylo nám řečeno, že ještě nejsme hotoví herci, takže nemůžeme nikde hrát. Když jsem dostala nabídku od pana Vorlíčka točit Rumburaka, vedoucí katedry mi řekl, že pokud to chci vzít, musím hrát v Národním divadle v představení Sen noci svatojánské, které sám režíroval. Souhlasila jsem, i když jsem si myslela, že se z toho asi zhroutím. A také že jo. Když jsem jednou jela metrem na natáčení, šíleně mi začalo bušit srdce. Vypotácela jsem se ven, složila se a skončila v nemocnici,“ zavzpomínala herečka. Musela si dát pauzu několik dní, teprve potom se mohla vrátit zpátky na plac. „Bylo to hektické období. Dalo mi to zabrat,“ dodala.

Pohádkového Rumburaka uvidíte v úterý od 11:15 na Primě.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný